1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Altının kalbi burada atıyor”
“Altının kalbi burada atıyor”

“Altının kalbi burada atıyor”

Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nda sadece sarraflar yer aldığını belirten Kaleliler Mücevherat işletmecisi Ahmet Seyda Şen, “Günde buraya bin kişi giriyorsa, bunların hepsi ya altın alır ya da satar. Altının kalbi Sarraflar Yer Altı Çarşı’sında atıyor” dedi.

A+A-

Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nda 17 yıldır faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Kaleliler Mücevherat işletmecisi Ahmet Seyda Şen, “Dışarıdan Bedesten’de bir kalabalık görülebilir. Ancak Bedesten tarafında gelinlikçisi, ayakkabıcısı, damatlıkçısı, tuhafiyecisi gibi bir sürü dükkân var. Dolayısıyla bir kalabalık görülebilir. Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nda sadece sarraflar yer alıyor. Günde buraya bin kişi giriyorsa, bunların hepsi ya altın alır ya da satar. Burası dışarıya göre sakindir. Ama kullanış açısından daha elverişlidir. Yaz aylarında dışarı sıcakken bizim burası serin olur. Çocuklu aileler ise rahatça gezebiliyorlar. Arabamı çıkacak, çocuğuma bir şey olacak kaygısı taşımazlar. Dükkânlar yan yana olduğu için yer altı çarşısında daha çok çeşidi biranda görürler. Yüzük mü alacaklar, 10 bin farklı yüzüğü çarşı içerisinde görebilir. Ama yukarıda, yani bedesten tarafında bu avantajı yok” diye konuştu.

8-1-1-049.jpg

“KALFA YETİŞMİYOR”

Altın sektöründe Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nın Konya’daki insanlar açısından daha avantajlı bir yer olduğuna dikkat çeken Şen, “Hem çeşit açısından hem de rahatlık bakımından birçok avantajı sağlıyor. Buraya gelen vatandaşlarımızın hepsi ticarete gelir. Ancak çarşımızın kendini yenileyemediği gerçeğini bu değiştirmez. Çarşımızın daha güzel ve modern bir hale gelmesi Konya Büyükşehir Belediyesi’nin elinde. Yeni başkanımızla bunları istişare edeceğiz ve bu konuda yardımlarını bekleyeceğiz. Bir de bizim mesleğimizde kalfa yetişmiyor. Kalfa yetişse bile adam kendine dükkân açmak istese en kötü 10 kilo altın koyması lazım. 10 kilo altın, bugün 1 milyon 900 bin TL yapıyor. Bunu her insan sağlayamaz. Açsa bile yükü ağır oluyor. Ama bir elbiseci veya ayakkabıcının yanında yetişen kalfa, ayrılıp kendine dükkân açmak istediğinde 50-100 bin TL’ye dükkânını açabilir” ifadelerini kullandı.

İNTERNETTEN ALTIN ALMAYIN

Altının sarraftan alınıp sarrafa satıldığına vurgu yapan Şen, “Şimdi bankalar, PTT ve internette altın satılıyor. İnsanlarımız özellikle internette satılan altınlara itibar etmemesi gerekiyor. İnternette insanlar yüzüğün boyutuna bakarak çok şaşaalı bir yüzük gibi görüyor.  Ama bir geliyor, başka bir ürün. Daha hafif, kötü ve hafif bir ürün çıkıyor. İnsanlar altın alırken görerek alsınlar. Sonuçta bu kıyafet ya da ayakkabı değil ki. O yüzden insanlar, altınlarını sarraflardan alsınlar. İnternet alışverişi maalesef bizi etkiliyor” şeklinde konuştu.

8-1-2ahmet-seyda-sen.jpg

ALTIN KAPLAMALARA DİKKAT!

Irak, İran gibi yurtdışı kaynaklı altın kaplamaların çok olduğuna değinen Şen, “Türkiye üretimi olan ürünleri bizler zaten biliriz. Ama bilmediklerimizi ayara veriyoruz. Geçen gün gelen müşterim bir yüzük verdi. Yüzüğün içinde patenti var. Sesi, altın sesi. Ancak tipi altın gibi değil. Adam satamamış. Ben alırım fakat ayara gönderirim dedi. Ayarı çıksın kaç para çıkarsa veririz diyerek gönderdim. Ayardan çıktı ve parasını verdim. Sarraflar olarak bir üründen şüpheleniyorsak ya almayız ya da ayara veririz. Çünkü çok kaliteli kaplamalar yapıyorlar. Bu işin ehliyim diyen sarraflar bile atlayabiliyor” dedi.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT