1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Alzheimer’a karşı sosyalleşiyorlar
Alzheimer’a karşı sosyalleşiyorlar

Alzheimer’a karşı sosyalleşiyorlar

Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini artırmak amacıyla açılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, aile sıcaklığıyla hastalarda farkındalık oluşturuyor.

A+A-

Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini artırmak amacıyla açılan Türkiye'nin ilk Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, aile sıcaklığıyla hastalarda farkındalık oluşturuyor. Alzheimer hastalarının hayır denmesini kesinlikle kabul etmediklerini belirten Ayşe Ülker, “Hiç olmayacak bir şey istendiğinde başka şeyler söyleyerek dikkatlerini dağıtıyoruz. Tatlı dille, şefkatle ve sevgi ile yaklaştığımızda o hastayı kazanıyoruz” dedi.

img-7587.JPG

Ülkemizde her geçen gün yaşlı nüfus artarken yaşlılarda görülen hastalıklardan Alzheimer da yaygınlaşıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karatay Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi’nin imzaladıkları protokol gereğince 2017 yılında hizmete başlayan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi, Alzheimer hastalarına hizmet veriyor. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi hedefinin öncelikle hasta yakınları olduğuna değinen Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Kurucu Müdiresi Semra Baral, “Biz buraya hastalarımızı aldığımız zaman, hasta yakınlarının zamanı kendilerine kalıyor. Dinlenebiliyorlar, istirahat edebiliyorlar ve ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Hastalarına daha taze bir enerji ile bakma imkânı buluyorlar. İkinci hedefimiz ise tabii ki hastalarımız. Hastalarımız burada kreş gibi rehabilite edildikleri için hastalıklarının yürüme hızı duruyor. Bizim için de en büyük kâr ve kazanç bu. Çünkü Alzheimer hastalığı iyi bir hastalık değil. Ancak hastalık hızla ilerler ve hasta yürümeyi, konuşmayı unutup yatalak olursa ömür çok zor geçer. Onun için hastalarımız bu hale gelmeden, hastalığın iniş merdivenlerinde bulunduğu yerde durdurmayı hedefliyor. Onun içinde burada rehabilite çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

semra-baral.JPG

“FİZİKSEL VE ZİHİNSEL TERAPİ UYGULUYORUZ”

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nin haftanın 5 günü hizmet verdiğini aktaran Baral, “Hastalarımız sabah 09.00-09.30 gibi geliyor. Bir kısım hastalarımız Karatay Belediyesi’nin sağlamış olduğu servis ile gelirken bir kısım hastalarımızı da hasta yakınları getiriyor. Saat 10.00 civarı bütün hastalarımız burada olmuş oluyor. Hastalarımız 2 yaşam evine kalıyorlar. Birinde bayanlar yer alırken diğerinde de beyler yer alıyor. Hemşirelerimiz nezaretinde kasları kuvvetlendirici egzersizler yapılıyor. Egzersizlerden sonra hastalarımız günlük aktivitelerde dingin kalması için sade kahve bitter çikolata veriyoruz. Masa başında iken hemşirelerimiz çeşitli soru cevaplarla konuşma terapilerini artırmak için zihinsel terapi uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

img-7610.JPG

“GELMEDİKLERİ GÜN EVDE HUZURSUZLAR”

Karatay Halk Eğitim Müdürlüğü’nden gelen öğretmenlerin hastalara fiziksel terapi uyguladığına dikkat çeken Baral, “Yani atık maddeler olarak geçen karton gibi materyallerle kesme, katlama, yapıştırma gibi el işi denilebilecek faaliyetler yürütüyoruz. Bu yapılan işlerle geçen sene Mayıs ayında 3 gün sergi açtık. Bu Türkiye’de Alzheimer hastalarının yaptığı becerilerle açılan ilk sergi oldu. Hastalarımız buraya okul, kahve, oturma evi diyorlar. Buraya gelmedikleri gün ise evde çok huzursuzluk yapıyorlarmış. Buraya gelmeyi çok seviyorlar. Hasta sayımızın artmasından dolayı maalesef bütün hastalarımızı burada 5 gün ağırlayamıyoruz. Bu sebeple 3. yaşam evini de açmak istedik ancak personel eksikliğimiz var.  Bu yüzden hastalarımızın aldığı terapiye göre bazılarını 3 gün, bazılarını 5 gün, bazılarını ise 2 gün alıyoruz” dedi.

ayse-ulker.JPG

“KALABALIK ORTAMDA HASTALARIN DİKKATİ DAĞILIYOR”

Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’ne aylık 45’in üzerinde hastanın geldiğini vurgulayan Baral, “Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’ne kayıtlı 90’a yakın hastamız var. Her gün 25 hasta geliyor. Zaten bir yaşam evimize 12-13 hastadan fazlasını almayı nöroloji ve psikiyatri doktorlarımız uygun görmüyorlar. Daha fazla kalabalıktan hastalarımızın dikkati dağılıyor ve rahatsız oluyorlar. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde 1 tane kurucu müdürümüz, 1 tane sorumlu müdürümüz, 2 hemşiremiz, 2 hasta bakım teknisyenimiz, ihtiyaçları gidermek için 2 personelimiz, belediyemizden gelen 1 şoförümüz ve halk eğitimden gelen 2 öğretmenimiz var. Yani 11 kişilik bir kadro ile hastalarımıza hizmet veriyoruz. Ayrıca Karatay Belediye Başkanımız Mehmet Hançerli, bizle çok yakından ilgilendi ve servis imkânı sundu. Kendisine çok müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

img-7623.JPG

“ALZHEİMER HASTALARI ‘HAYIRI’ KABUL ETMİYOR”

Alzheimer hastalığının halk arasında beyinde küçülme diye adlandırıldığını ifade eden Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Sorumlu Müdiresi Ayşe Ülker, “Alzheimer hastaları geçmişi çok iyi hatırlıyor. Ancak o anda olan şeyi unutamıyor. Örneğin çocuklukta öğrenilen şeyleri yaşlılıkta unutuluyor. Alzheimer hastaları hayır denmesini kesinlikle kabul etmiyor. Söyledikleri şeyi 10 kere soruyorlar ve sizde 10 kere cevap vereceksiniz. Hiç olmayacak bir şey istendiğinde hayır lafını kullanmadan başka şeyler söyleyerek dikkatlerini dağıtıyoruz. Böyle olunca da biraz daha sakin oluyorlar. Tatlı dille, şefkatle ve sevgi ile yaklaştığımızda o hastayı kazanıyoruz” dedi.

img-7598.JPG

“HASTALIĞI DURAKLATMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Alzheimer hastasının iyileşmesinin mümkün olmadığını aktaran Ülker, “Biz burada freni patlamış ve hızlı giden kamyonun önüne barikatlar koyuyoruz. O barikatlarla bu hastalığın ilerlemesini önlersek bu bizim için büyük bir kâr. Etkinliklerle ve faaliyetlerle hastalığı duraklatmak çok önemli. Örneğin evde konuşmayan bir hastamız burada şarkı söylemeye ve konuşmaya başlıyor. Yapılan etkinlikler ve faaliyetler bu bağlamda çok önemli. Konya’da Alzheimer hastası olan ve bu hastalığı ilaç raporları ile gösterebilen vatandaşlarımızdan hastalarını getirmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

img-7604.JPG

DÜNYADA ÜÇÜNCÜ TÜRKİYE’DE İLK

Hollanda, İspanya ve Türkiye olmak üzere dünyada üçündü Türkiye’de ilk olan Alzheimer konulu yüksek lisans programının Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde verildiğine dikkat çeken Ülker, “Fizyoterapistler, Sosyal Hizmet Uzmanları, Hemşireler ve Diyetisyenler, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü’ne başvuruyor. Orada sınavda seçiliyorlar. Bir yüksek lisans programımız mezun oldu.  Bu sene de yine sınav yapıldı. Duyuldukça daha çok müracaat yapıldı. Yüksek lisansının dersleri ve sınavı Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde yapılıyor. Bu çok güzel bir şey. Yüksek lisansını bitirenler ileride bilimsel olarak Alzheimer hastaları ile nasıl ilgileneceği ile ilgili daha bilinçli olacaklar” diye konuştu.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT