1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Amaç Türkiye’yi yalnızlaştırmak
Amaç Türkiye’yi yalnızlaştırmak

Amaç Türkiye’yi yalnızlaştırmak

Türkiye’nin Batıya olan alternatif arayışı çabaları ve Rusya ile gelişen ilişkileri birilerini rahatsız ettiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Güzelipek, bu eylemlerle Türkiye’nin başarısız devlet profiline düşürecek bir imaj oluşturulmak istendiğini söyledi.

A+A-

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yiğit Anıl Güzelipek, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik suikaste ilişkin Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Son dönemde Türkiye ve Rusya arasında normalleşme sürecine giren ilişkilerin birilerini rahatsız ettiğini ifade eden Güzelipek, “Türkiye’nin batıya olan alternatif arayışı çabaları Rusya ile gelişen ilişkileri birilerini mutlaka rahatsız etti. Türk dış politikasında Rusya faktörünün görmezden gelinmesi isteniyor. Çok taraflı bir Türk dış politikası değil de tek taraflı bir Türk dış politikası isteniyor” dedi.

yigit-anil-guzelipek.jpg

TÜRKİYE’Yİ YALNIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR

Bu eylemin amacının Türkiye’yi yalnızlaştırmak olduğunun altını çizen Güzelipek, “Bu eylemi gerçekleştiren güçler Türkiye’nin başarısız devlet profiline düşürecek bir imaj oluşturarak Türkiye’de yabancı misyon temsilcilerinin ekonomik yatırımda bulunan kişilerin, şirketlerin Türkiye’yi tepkili bir ülke ilan ettirerek Türkiye’yi başarısız gösterme hedefindeler. Bir nebze Türkiye’yi yalnızlaştırmak istiyorlar” diye konuştu.

karlov-.jpeg

İŞ BİRLİĞİ İLE BU OLAY AYDINLATILMALI

“Türkiye’nin bir an önce olayı gerçekleştiren kişinin bağlı olduğu güçlerin bağlantılarının çok net bir şekilde tespit edilip uluslararası kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor” diyen Güzelipek, “Bu süreçte Rusya ile ortak hareket edilmesi gerekiyor ancak ortak hareket ederken de Rusya’nın güdümüne girmemek gerekiyor. Türkiye bu olaydan minimum şekilde etkilenmesi için Dikkatli bir politika izlenmeli.  Suriye’deki iş birliği arifesinde ve İran ile ilgili belirli bir yol kat edilmişken Türkiye-Rusya-İran üçlü dışişleri bakanları çok önemli bir üçlü zirve yapılırken bunların yapılması çok manidar ve bu üçlü bağları da koparmayı hedefleyen bir saldırıdır. Türkiye’yi yalnızlaştırarak tek yönlü bir sürece itmek istiyorlar. Rusya’dan gelen açıklamalarda olayın bilince ve dikkatli davranıyor. ‘Bu bir terör saldırısıdır. Türkiye ile ilişkiler etkilenmeyecektir. Bu olayın failleri en acil şekilde cezalandırılacaktır’ diye tepki verdi. İş birliği ile bu olayı aydınlatmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT