1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Amazon'un cami resimli paspaslarının çoğu satıştan kaldırıldı
Amazon'un cami resimli paspaslarının çoğu satıştan kaldırıldı

Amazon'un cami resimli paspaslarının çoğu satıştan kaldırıldı

Amerikan online alış-veriş sitesi Amazon, tepkilerin ardından bir firmaya ait camili kapı paspaslarının tamamını satıştan kaldırırken, başka bir firmanın iki ürününü halen satmayı sürdürüyor

A+A-

Online satış şirketi Amazon, tepkiler üzerine Kuran-ı Kerim ve Kabe fotoğraflı kapı paspaslarının ardından camili olanları da büyük ölçüde  satıştan kaldırırdı. 

Amazon, Rocky Bull firmasınca siteye eklenen İslamiyet, Hristiyanlık ve Hindu inançlarına ait fotoğraflardan yapılan  tüm kapı paspaslarının satışına son verdi. Bunlar arasında Ayasofya ve Sultan Ahmet camilerinin yanı sıra diğer ülkelerden camiler de var. Camili olanlardan birinde Ayasofya'nın içindeki "Osman" ve "Hüseyin" yazan levhalar da görülüyordu.

Ancak sitede, Generic firmasınca üretilen iki camili paspas ise hala satışta. Bu ürünlerin altlarındaki yorumlarda Amazon'a tepki gösteriliyor. 

İsmail Tahmaz adlı bir kullanıcı, camili paspaslar için "Bu, Amazon tarihindeki en saçma en skandal şey" derken, Bader Aldeen H. Abdulwahab adlı kullanıcı ise "nefret ve aşırılığın yükselmesine yol açar" yorumunu yaptı. 

 Abdul Nasser Al Kaabi de, "Allah'ın evi olan kutsal yerleri alıp, içeri girerken kirli ayaklarını temizleyebilsinler diye insanlara paspas olarak satmanın sebebi anlamıyorum. Amazon'un milyonlarca Müslümanın hisslerini dikkate almamasını anlamıyorum" şeklinde yazdı. 

Dünyanın en büyük ve ilk online satış şirketlerinden biri olan Amazon, 1994 yılında kuruldu. Kitap satarak faaliyete başlayan Amazon'da, şimdi mobilya ve kıyafetler dahil her türlü ürün bulunuyor. Sadece ABD'de değil, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hindistan'da faaliyet yürüten şirketin değeri 100 milyar doları geçiyor. Amazon, çok sayıda küçük firma için satış platformu olarak hizmet veriyor.

HABERE YORUM KAT