1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anayasa Mahkemesinden sığınmacıya tazminat
Anayasa Mahkemesinden sığınmacıya tazminat

Anayasa Mahkemesinden sığınmacıya tazminat

Yüksek Mahkeme, Geri Gönderme Merkezindeki şartların iyi olmadığını ve kötü muameleye maruz kaldığını ileri süren sığınmacıya, 15 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, Geri Gönderme Merkezindeki şartların iyi olmadığını ve kötü muameleye maruz kaldığını ileri süren sığınmacıya, 15 bin lira tazminatödenmesine hükmetti.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Rusya Federasyonu vatandaşı olan ve Türkiye'de sığınmacı olarak yaşayan başvurucu, ikamet tezkeresini uzatmak amacıyla gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğünde bir süre bekletildikten sonra alıkonuldu. Başvurucu, daha sonra Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezine götürüldü.

Yaklaşık 18 gün söz konusu merkezde tutulan ve o tarihte hamile olan başvurucu, sürekli ışıkların açık olduğu, aşırı kalabalık olan, sigara içilen ortamda bulunduğunu, ayrıca açık havaya çıkma imkanının ve herhangi bir sosyal faaliyet alanının bulunmadığı yerde tutulduğunu belirtti.

Merkezde temizlik ve yemeklerin yetersiz olduğunu, hamile olmasına rağmen doktor tarafından sadece bir kez muayene edildiğini ifade eden başvurucu, özel durumuna uygun yemek verilmediğini işkence, eziyet ve insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağının ihlal edildiğini ileri sürerek, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile işkence, eziyet ve insan haysiyeti ile bağdaşmayan muamele yasağının ihlal edildiğine hükmetti. Anayasanın 19. maddesinin 2, 4, 8 ve 9'uncu fıkralarının da ihlal edildiğini belirten Yüksek Mahkeme, başvurucuya 15 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. 

HABERE YORUM KAT