1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya'nın mimarileriyle göz dolduran tesisleri
Antalya'nın mimarileriyle göz dolduran tesisleri

Antalya'nın mimarileriyle göz dolduran tesisleri

Antalya'da turist çekme mücadelesi ile farklılık oluşturma çabasına giren turizm yatırımcıları, sundukları hizmet ve konforun yanı sıra işletmelerindeki mimariyle de turistlerin dikkatini çekiyor.

A+A-

Her yıl ağırladığı milyonlarca yerli ve yabancı misafirleriyle dünyanın veTürkiye'nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya, tematik otelleriyle de göz dolduruyor.

Özellikle dünyaca ünlü ultra lüks otellerin bulunduğu Belek, Kundu ve Kemer'deki işletmeler, akla gelecek her türlü konfor ve hizmetin yanı sıra mimari görünümleriyle de dikkati çekiyor.

Farklılık oluşturma yarışına giren turizm yatırımcıları; İstanbul, Moskova, Amsterdam ve Venedik gibi tarihi şehirlerin simge yapıları ve meydanlarının yanı sıra saraylar, gemiler, uçaklar, kuş kanadı, hatta Adem ile Havva'dan esinlenmiş, ilginç mimarideki otellere imza atmış durumda.

Açıldığı yıl çeşitli platformlarda dünyanın en lüks oteli seçilen Akdeniz'in Lara sahilinde bulunan Mardan Palace, mimari yapısıyla Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi görünümünde tasarlanmış, Anadolu Yakası, Avrupa Yakası, Kız Kulesi ve Galata Köprüsü ile İstanbul'un minyatürünü andırıyor.

Titanic gemisinden esinlenerek tasarlandı

Lara sahilinde bulunan ve 1912 yılında buz dağına çarparak yüzlerce kişiyle Atlantik sularına gömülen Titanic gemisinden esinlenerek tasarlanmış Titanic Resort Hotel, etrafını çevreleyen havuzlar sayesinde, dışarıdan bakıldığında suya demir atmış gerçek bir gemi gibi duruyor.

Kemer Göynük'te bulunan Queen Elizabeth de gemiyi andıran yapısıyla "karaya demirlerken", uçakta tatil yapılıyor izlenimi veren Concorde De Luxe Hotel'in tasarımı ise havacılık tarihinin en ünlü ve hızlı uçağı Concorde'u yansıtıyor.

Amsterdam, Venedik ve Uzakdoğu mimarisi

Kemer ilçesinde bulunan Orange County Resort Hotel, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'dan ilham alınarak tasarlandı.

Otelle ilgili bilgi veren Satış Pazarlama Müdürü Melike Konuralp, otelin inşaatından önce mimarların Hollanda'da yapıları incelediğini kaydetti. Otelin konsept olarak Amsterdam'daki eğlence hayatı ele alınarak tasarlandığını kaydeden Konuralp, "Otel Volendam evleri ilham alınarak tasarlandı. Ayrıca Amsterdam sokağındaki restoran ve kafeler örnek alındı." dedi.

2006 yılında açılan Adam&Eve Hotel ise Adem ve Havva'dan yola çıkılarak yapılan tasarımla dikkati çekiyor. Otelde kullanılan beyaz renk "cenneti" simgelerken, aynalar ise yalnızlığı yok ediyor.

Neo klasik Yunan ve Roman mimarisinin izlerini taşıyan Boutique Hotel Antique Roman Palace'ın her köşesinde heykel, tablo ve mozaikler bulunuyor.

Kundu'da bulunan Venezia Palace Deluxe Resort Hotel ise Venedik'teki San Marco Meydanı mimarisine göre tasarlanmış.

Meydandaki San Marco Basilicası, Dükler Sarayı, Campanille Kulesi ve Cafe Florian ile Venedik'teki Rialto Köprüsü'nün birebir örneklerinin görülebileceği otelde, Venedik atmosferi yaşatılıyor.

Adını Tayland'ın eski adı "Siam"dan alan Siam Elegance Hotel, Thai konseptiyle ilgi gören yapılar arasında bulunuyor. Çatılarından iç mimarisine, her yerde Uzakdoğu'nun izlerine rastlanılan otelde, isteyenlere Thai usulü yemek servisi yapılıyor.

Topkapı Sarayı'nın ihtişamı yansıtıldı

Osmanlı Devletinin önemli saraylarından Topkapı'dan esinlenerek inşa edilen Topkapı Palace'nin odaları harem, yemek salonları saray mutfağı şeklinde yapıldı. Otelde, Sultanahmet Meydanı'ndaki 3. Ahmet Çeşmesi, Adalet Kulesi ve Mecidiye Köşkü'nün birebir tasarımı da bulunuyor.

Kremlin Palace ise Moskova'daki Kremlin Sarayı örnek alınarak tasarlandı. Otelin girişine, Kremlin Meydanı'ndaki "Diriliş Kapısı"nın adı verildi ve aslına uygun şekilde inşa edildi.

HABERE YORUM KAT