1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Anzer balının fiyatı açıklandı
Anzer balının fiyatı açıklandı

Anzer balının fiyatı açıklandı

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 900 liradan satışa sunulacak.

A+A-

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 900 liradan satışa sunulacak. 

Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, kooperatif binasında düzenlediği basın toplantısında, genel kurul kararı ile balın kilosunu 900 lira olarak belirlediklerini belirterek, "Anzer balının 500 gramını 470 lira, 250 gramını ise 250 lira olarak belirledik. Polen fiyatlarında ise cüzi bir miktar artış yaptık, 400 gramı 470, 200 gramı 240 ve 100 gramı ise 130 lira." diye konuştu. 

Anzer balının taklitlerinin piyasada yer aldığını dile getiren Civelek, bundan dolayı ambalajları her yıl değiştirdiklerini vurguladı.

Osman Civelek, Anzer balının, kooperatifin etiketi, ıslak mührü ve barkodla birlikte piyasaya sunulacağını kaydetti.

"Hiç bir yıl talebi karşılayamıyoruz"

Geçen yıl bin 700 kilogram civarında bal sattıklarını belirten Civelek, şöyle konuştu:

"Sattığımız bal piyasanın yüzde 50'sini karşılamaktadır. Bunun diğer yüzde 50'si ise değişik şekillerde gayri resmi olarak piyasaya arz edilmektedir. Biz hiç bir yıl talebi karşılayamıyoruz. Bu yıl ise büyük bir talep var. Bu sene rekolte nasıl olur bilemiyoruz."

HABERE YORUM KAT