1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Arjantin’de gazetecilerden çıkarmalara karşı protesto
Arjantin’de gazetecilerden çıkarmalara karşı protesto

Arjantin’de gazetecilerden çıkarmalara karşı protesto

A+A-

Arjantin’de gazeteciler ve medya çalışanları, işten çıkarmaların sona erdirilmesi için bir protesto gerçekleştirdi.

Başkent Buenos Aires’te düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride gazeteciler, Çalışma Bakanlığına yürüdü. Medya çalışanları, gazete ve televizyonların kapanmasını önlemek için hükümeti adım atmaya çağırdı.

- Son 6 ayda 2 bin 500 gazeteci işten çıkarıldı

Basın Çalışanları Federasyonunca yapılan açıklamada, son 6 ayda ülkede 2 bin 500 medya çalışanının işini kaybettiği belirtildi.

Buenos Aires Basın Sendikasınca da yalnızca başkentte geçen aralık ayından bu yana işten çıkarılanların sayısının bini bulduğu ifade edildi. Açıklamada, medya şirketlerinin işten çıkarmalara son vermesi ve maaşların yükseltilmesi için müzakerelere başlanması çağrısı yapıldı.

Ülkedeki medya devlerinin mevzuatı değiştirerek yerel medya piyasasını ele geçirmeye çalışması nedeniyle birçok radyo, televizyon ve gazetenin kapanma noktasına geldiği ifade ediliyor.

Bu durumun geçen yılın aralık ayında göreve gelen Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin, Clarin gibi büyük medya gruplarının talep ettiği mevzuat değişikliklerini kolaylaştırmasından kaynaklandığı vurgulanıyor.

HABERE YORUM KAT