1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Asgari ücret bin 300 liranın altına düşmeyecek'
'Asgari ücret bin 300 liranın altına düşmeyecek'

'Asgari ücret bin 300 liranın altına düşmeyecek'

Başbakan Yıldırım, "Yıl sonuna kadar vergi dilimi ne olursa olsun bin 300 liranın altında asgari ücret ödemesi olmayacak. Aradaki farkı Maliye Bakanlığı karşılamış olacak." dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, "26 Ocak'tan itibaren bin 300 lira net uygulanmaya başladı. Önümüzdeki ay vergi diliminin değişmesinden sonra bazı asgari ücretlilerin aldığı para bin 300 liranın altına düşebiliyor. Bunu önlemek için bir çalışma yaptı Maliye Bakanlığımız." dedi.

Yıl sonuna kadar vergi dilimi ne olursa olsun bin 300 liranın altında asgari ücret ödemesi yapılmayacağını belirten Yıldırım, "Aradaki farkı Maliye Bakanlığı karşılamış olacak. Yani aynı ücreti yıl sonuna kadar almaya devam edecekler, vergiden dolayı kayıpları olmayacak." ifadelerini kullandı.

'Haksızlık yapılmışsa eski haline döndürülecek'

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ örgütüyle ilişkili olanların tespiti ve bunların yargının önüne çıkarılması çalışmalarının OHAL kapsamında devam ettiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ancak bu sırada mağduriyete uğradığını, haksızlığa uğradığını söyleyen memurlar da var, vatandaşlar da var, iş aleminden var, bürokrasiden var, yargıdan var, ordudan var. Bütün bunların bir kez daha gözden geçirilmesi için, bakanlıklarımız, valiliklerimiz, merkezde ve taşrada bütün teşkilatlar bir birim oluşturdular. Bu birimlere müracaatlar yapılacak ve buradaki bütün müracaatlar tamamlandıktan sonra, tek tek tek üzerinden gidilerek kontrol edilecek. Hakikaten böyle bir mağduriyet söz konusu mu, değil mi? Bunlar ortaya çıktıktan sonra işlem yapılacak. Yapılan işlem nedir? Eğer bir haksızlık yapılmışsa eski haline döndürülecek, eğer değilse yapılmış olan uygulama geçerli sayılacak." 

"En sert tepkiyi koyan Azerbaycan oldu"

Başbakan Yıldırım, "FETÖ'ye karşı en sert tepkiyi koyan dost ve kardeş Azerbaycan oldu, ilk ve en sert tepkiyi. Şimdi de bütün bu örgütün bütün bağlantılarını birer birer ortaya çıkarıyor, okullarını kapatıyor. Onun için çok güzel bir iş birliğimiz var, bu vesileyle İlham Aliyev'e, Türk milleti adına teşekkür ediyoruz." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT