1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Asıl nefret kalplerindeymiş'
'Asıl nefret kalplerindeymiş'

'Asıl nefret kalplerindeymiş'

Darbeci askerler tarafından 6 saat rehin tutulan Dede, "Komutan bir kişinin kafasını arabanın camına onlarca kez vurdu. O an anladım ki dillerindeki nefret bir şey değil, asıl nefret kalplerindeymiş." dedi.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerlerin darbe girişimi sırasında Çengelköy Karakolu'nda 6 saat rehin alınan Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Tarih Bölümü'nden yeni mezun olan Hasan Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ümraniye'de ikamet ettiğini, 15 Temmuz akşamı gerçekleştirilen darbe girişimini haber aldıktan sonra babasıyla Çengelköy'e gittiğini söyledi.

"Komutanım emrinizi bekliyorum, 'vur' derseniz vuracağım"

Darbe girişimini Çengelköy'de protesto ettiklerini kaydeden Dede, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Aracımızla Çengelköy'e geldiğimizde askerler bir anda önümüze çıktı ve silahlarını bizlere doğrultarak, ellerimiz ensede araçtan inmemizi istedi. Babamın, 'Biz vatan haini miyiz, bize neden böyle davranıyorsunuz, neden esir alıyorsunuz?' demesi üzerine askerler, yönetime el koyduklarını söyledi. Babam arabayı kilitlemek istedi ama askerler engel olurken, babam, 'Beni mi vuracaksınız?' dedi. Asker ise silahı doğrultarak, 'Komutanım emrinizi bekliyorum, 'vur' derseniz vuracağım' dedi. Komutan, sopasıyla bizlere vurmaya başladı. Değneğin ucuyla babamın gırtlağına bastırmaya çalıştı ama babam eliyle engelledi. Babama vura vura elindeki sopayı yamulttu. Hızını alamadı postalıyla kafasına tekme attı."

"Menzilde kim varsa hepsini vuracaksınız, acımayacaksınız"

Çengelköy'deki askerlerden sorumlu komutanın, Boğaziçi Köprüsü'ndeki darbe girişimcileriyle sürekli telefonla iletişim halinde olduğunu belirten Hasan Dede, şöyle konuştu:

"Komutan, 'Mezilde kim varsa hepsini vuracaksınız, acımayacaksınız. Dostmuş, düşmanmış demeyeceksiniz, ivedi bir şekilde menzile girmişse vuracaksınız hatta tankla üzerlerinden geçin. Nepal bombalarını iki köprüye dökün, gerekirse köprüleri yıkın, artık yönetim askerde.' diye konuştu. O sırada üstü başı kan içerisinde bir adam yolda göründü. Bu kişi askerlerin saldırısı sırasında yaralanan sivil bir vatandaşın hastaneye kaldırılmasına yardımcı olmuş. Asker bunu duyunca, 'Sen askeriyenin öldürdüğü leşi kurtarmaya utanmıyor musun.' dedi ve şahsı darbetmeye başladı. Bir insan, bir insana böyle vurmazdı. Adamın kafasını arabanın camına onlarca kez vurdu. Yüreğim paramparça oldu. Böyle bir vahşet olamazdı. O an anladım ki dillerindeki nefret bir şey değil, asıl nefret kalplerindeymiş."

"Bazı polisler askerlerle beraber hareket etti"

Darbe girişiminde bulunan komutanın kendilerine döndüğünü ve "Siz devletinizi sattınız, hepiniz aptallarsınız ama devlet size 60'ta yaptığını, 71'de yaptığını, 80'de yaptığını bu sefer yapmayacak. Bu sefer hiçbirinize acımayacak." dediğini anlatan Dede, bazı polislerin darbeci askerlerle beraber hareket ettiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT