1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Aşırıcılık hiç bu kadar endişe verici olmamıştı'
'Aşırıcılık hiç bu kadar endişe verici olmamıştı'

'Aşırıcılık hiç bu kadar endişe verici olmamıştı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, aşırıcılığın dünyada yükselmesiyle ilgili, "Özellikle de bizim bölgemizde artışta. Durum daha önce hiç bu kadar endişe verici olmamıştı." dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 23. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ilk oturumunda konuştu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz akşamı anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalıştığını hatırlatan Çavuşoğlu, jetlerin TBMM'yi bombaladığını, tankların sivilleri ezdiğini ve bu terör örgütünün 248 kişiyi öldürülüp binlercesini de yaraladığını vurguladı. 

"Fakat Türk insanı bu darbe girişimini durdurup demokrasiyi savundu." diyen Çavuşoğlu, gelecekte bu tarz girişimleri engellemek için hukukun işleyişi çerçevesinde gerekli bütün adımları attıklarının altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, bu örgüte karşı herkesin uyanık olması gerektiğine dikkati çekti. FETÖ'nün 170 ülkede var olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Milletimiz, DEAŞ, El-Kaide ve daha başka birçok terör örgütüyle savaşıyor. FETÖ bunlardan farklı bir örgüt değil." diye konuştu.

Teröre karşı mücadelenin samimi ve örgüt farkı gözetmeden yapılması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, "İyi terörist yoktur." ifadesini kullandı.

"Çatışmalar iş birliğini engelliyor"

Dağlık Karabağ, Abhazya, Transdinyester ve Güney Osetya gibi "dondurulmuş çatışma" bölgeleriyle de ilgilenmeleri gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, buralardaki çatışmaların iş birliğini engellediğini ve şu anki statükonun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna krizinin en endişe verici kriz olduğunu vurgulayarak "Bu krize Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözüm bulmalıyız." değerlendirmesinde bulundu. AGİT'in Ukrayna'daki gözlemci misyonuna da olumlu yaklaştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, Kırım ve Kırım Tatarlarının durumunu da dikkatle takip etmeleri gerektiğini belirtti.

Yükselen aşırıcılıkİslamofobi, yabancı düşmanlığı, Hristiyan karşıtlığı ve antisemitizmin bütün dünyada yükselişte olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Fakat özellikle de bizim bölgemizde artışta. Durum daha önce hiç bu kadar endişe verici olmamıştı." dedi.

Bu eğilimin özellikle de Batı Avrupa'da öne çıktığını söyleyen Çavuşoğlu, farklılıklara saygı göstermenin her zamankinden fazla önem kazandığını vurguladı. Çavuşoğlu, "Farklılıklarımız gücümüzdür. Tolerans, empati ve karşılıklı anlayış genç nesillere öğretmemiz gereken ilk ders olmalıdır." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT