1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Asırlık 'bayram yeri' geleneğini sürdürüyorlar
Asırlık 'bayram yeri' geleneğini sürdürüyorlar

Asırlık 'bayram yeri' geleneğini sürdürüyorlar

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı mahallelerde, Ramazan ve Kurban bayramlarında yaklaşık yüzyıldır sürdürülen "bayram yeri" geleneğine göre vatandaşlar, belirlenen bir günde komşu mahalleye misafir oluyor.

A+A-

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde vatandaşlar, her bayram komşu mahallenin bir diğerine misafir olduğu asırlık "bayram yeri'' geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

Her bayramda, daha önce belirlenen bir mahallenin sakinleri, çevre mahallelerden gelen ziyaretçilerine ev sahipliği yaparak, komşularını en iyi şekilde ağırlamaya gayret gösteriyor.

Bayramlık kıyafetlerini giyen vatandaşlar, otobüs, traktör ve otomobillerle ev sahibi mahalleye giderek, bayramlaşma törenine katılıyor.

Mahalle meydanında bir araya gelenler, birbirleriyle bayramlaşarak unutulmaya yüz tutan "bayram yeri'' geleneğini yerine getiriyor.

"Gelseler de ikramda bulunsak' diye özlem duyuyoruz"

Çerçili Mahallesi Muhtarı Mustafa Satılmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahallelerinin tarihi "İpek Yolu" üzerinde bulunduğunu söyledi.

"Çerçili"nin eski dilde pazarcı anlamına geldiğini, o dönemde burada panayırlar kurulduğunu ifade eden Satılmış, mahallelinin Kandıra taşı atölyesi, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını aktardı.

Satılmış, bayramların eskiden daha kalabalık geçtiğini vurgulayarak, "Eskiden buradan otomobillerden dolayı geçemezdiniz. Son yıllardaki bayramlarda, bayram yeri geleneğine eskisi gibi rağbet olmuyor ama biz sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Önceden kazanlarla yaptıkları bayram yemeklerinin ziyaretçilere yetmediğini aktaran Satılmış, "O kadar yoğun oluyordu. Şimdi gelseler de biraz ikramda bulunsak diye özlem duyuyoruz. Bu da bizleri üzüyor, eskiyi özlüyoruz. Bu gelenek yüzyılı aşkın süredir yapılıyor. Eskiler hep anlatırdı." diye konuştu.

Satılmış, geleneğe katılmak için geçen yıllarda Ankara, İstanbul, Sakarya'dan ziyaretçilerin geldiğini anlatarak, çevre köylerden de insanların gelmesiyle oluşan yoğun kaynaşmayı şu dönemlerde özlediklerini söyledi. 

HABERE YORUM KAT