1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Asırlık camide mukabele geleneği
Asırlık camide mukabele geleneği

Asırlık camide mukabele geleneği

Anadolu'da inanç turizminin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi'nde ramazan ayında gerçekleştirilen mukabele geleneği, bu yıl da gençlerin yoğun katılımıyla yaşatılıyor.

A+A-

Anadolu inanç turizmin önemli merkezlerinden Somuncu Baba Külliyesi'nde gençlerin yoğun katılımıyla bu ramazan da devam eden mukabele geleneğine vatandaşlar büyük bir muhabbetle sahip çıkıyor.

İçerisinde Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu 14. yüzyıl eseri Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Camisi, Türkiye'de mukabele geleneğin asırlardır sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor.

İlçedeki çocuk ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği mukabele, günde iki vakit olmak üzere sabah ve öğle namazından sonra gerçekleştiriliyor. İlçede hizmet veren Hulusi Efendi Yatılı Kur'an Kursu'nda eğitim gören hafızlar, güzel sesleriyle bu geleneği sürdürüyor.

Cami imam hatibi Mustafa Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Somuncu Baba Külliyesi’nde asırlardır sürdürülen ve bu ramazanda da gerçekleştirilen mukabeleye en ön saflarda bulunarak sahip çıkan gençlerin, geleneğin farkında olduğunu ve büyük bir muhabbetle buna sahip çıktığının göstergesi olduğunu söyledi.

Camilerde gençlerin bulunmasının büyük bir nimet olduğunu belirten Baş, "Nesiller boyu sürdürülen geleneğin bugün gençler tarafından büyük bir ilgi ve alakayla takip edilmesi mutluluk verici bir durum. Gençlerimizin çoğunluğu öğrenci ve ilçe genelinden mukabeleyi takip etmek camiye geliyor. Bu zamanda gençlerimizin vakitlerinin bir bölümünü mübarek ramazanda ibadete ayırarak camilere koşması inanılması zor bir durum." dedi.

Mukabeleye katılan Enes Yıldırım ise camiye babasıyla geldiğini belirterek, ramazanı tüm Müslümanlar gibi ibadet ile geçirmek istediğini söyledi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT