1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Asırlık öğretmen' öğrencilerinin anılarıyla yaşıyor
'Asırlık öğretmen' öğrencilerinin anılarıyla yaşıyor

'Asırlık öğretmen' öğrencilerinin anılarıyla yaşıyor

Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden 102 yaşındaki Mukime Furatoğlu, emekli olmasının üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen görev yaptığı yılları ve öğrencilerini unutamıyor.

A+A-

Amasya'nın Merzifon ilçesindeki evinde bakıcısıyla yaşayan 102 yaşındaki Mukime Furatoğlu, öğretmenlik yıllarındaki anılarını ve öğrencilerini fotoğraflara bakarak yad ediyor. 

Furatoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, subay babasının, kendisi henüz 6 aylıkken 1. Dünya Savaşı'nda Erzurum'da şehit olduğunu, 5 yaşına kadar Erzurum'da oturduktan sonra annesinin evliliği dolayısıyla Merzifon'a taşındıklarını söyledi.

"Bu ülkenin öğretmenlere ihtiyacı var"

Erzurum Öğretmen Okulundan mezun olup 1935'te mesleğe başladığını bildiren Furatoğlu, Erzurum ve İstanbul'da görev yaptıktan sonra 1971 yılında emekli olduğunu belirtti.

Furatoğlu, "Küçük yaşlardan itibaren öğretmen olmak istedim. Ben küçükken İngilizler Merzifon'da kolej açmış ve bizi davet etmişti ancak öğretmenlerimiz oraya gitmemizi istemedi, öğretmen okullarına yönlendirdi. 'Atatürk her yerde öğretmen okulu açıyor, bu ülkenin öğretmenlere ihtiyacı var' dediler. Biz de öğretmenlerimizin sözünü dinledik ve öğretmen okuluna gittik." ifadelerini kullandı.

"Öğrencilerimin hayalleriyle yaşıyorum" 

Furatoğlu, emekliliğinin üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen öğrencilerini unutmadığını, onlara özleminin tükenmediğini anlattı.

Öğrencilerinin seslerinin hala kulaklarında çınladığını dile getiren Furatoğlu, şunları kaydetti:

"Onları, onların gözündeki öğrenme ışığını çok özlüyorum. Bir gün sınıfta Atatürk'ün Samsun'a çıkışını anlatıyorum, nefes almadan dinliyorlar beni. İşte ben, öğrencilerimin öğrenme isteğinin bana verdiği hazzı özledim. Hani diyorlar ya 'Bir daha dünyaya gelsen ne olmak isterdin?' Ben yine ilkokul öğretmeni olurdum. Öğrencilerimin hayalleriyle yaşıyorum, onların hayali olmasa yaşayamam. Onların fotoğraflarına bakıyorum ve yeniden yaşıyorum o günleri. Onlarla ilgili binlerce anım var. Hepsi benim çocuklarım. Ölene kadar onların özlemiyle yaşayacağım." 

HABERE YORUM KAT