1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aşk; Nasıl bir başkalıktır? İşte cevabı
Aşk; Nasıl bir başkalıktır? İşte cevabı

Aşk; Nasıl bir başkalıktır? İşte cevabı

İnsana hayatta başka hiçbir şeyin yaşatmadığı duyguları yaşatabilir aşk. Aynı zamanda mantığın sizden ötelere gittiği, beklide uzun süre size uğramayacağı bir hali yeti ruhiyedir.

A+A-

Aşk bir şeye ya da bir kimseye duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Bu bazen karşı cinse duyulan sevgiyken bazen vatana duyulan aşk olarak karşımıza çıkmaktadır. Karşı cinse duyulan aşktan söz edecek olursak insan önce kendini tanır. Bu doğrultuda kendine uygun gördüğü ve ortak noktalarının olduğunu düşündüğü kimseye âşık olduğu gibi en güzel aşk sözleri ağzından onun için dökülür. Bir bakıma kendini sevdiğinin gözlerinde görür. Aşk bir bağımlılık değil adeta özgürlüktür. Zira bağımlılık seviyesine gelen aşk değil saplantıdır ki bu güzel bir şey değil aksine sakıncalı bir durumdur. Tüm bencilliklerinden sıyrılıp ona karşı verilen sınırsız sevgidir. Aşk aslında söylendiği kadar kolay elde edilen ve bulunan bir şey değildir. Çünkü gerçek aşkı dünya üzerinde çok az kişi deneyimler. Gerçek aşkta, hayal kırıklıkları yoktur. Gerçek aşkta karşılıklı beklenti olmamalıdır. Tamamen karşılıksız olduğu zaman gerçek aşka ulaşmak mümkündür. Aslında çoğumuzun aşk sandığı ama sadece yanılsamadan ibaret olan bir sürü ilişki vardır. Oysa gerçek aşk, bazen bile bile ateşe atlamak, bakmak ama aslında görmemektir.

İnsana hayatta başka hiçbir şeyin yaşatmadığı duyguları yaşatabilir aşk. Aynı zamanda mantığın sizden ötelere gittiği, beklide uzun süre size uğramayacağı bir hali yeti ruhiyedir. Aşk, hayatta hiç yapmam dediğiniz şeyleri size yaptıran sonra da “nasıl yapmışım” dedirtecek bir aklın üzerinizden gidiş halidir. Aşk, bazen insanın kendine eziyet çektirmesi dahası bundan zevk almasıdır. Kimi zaman iştahının kesilmesi, ruhunun hiç olmadığı kadar arabesk bir bedene bürünmesidir. Kimi zamansa ağızdan istemsizce dökülen aşk sözleri, sevginin en güzel temsilidir. Aşk, bir yerde gerçeği görememektir, kör olmaktır. Gerçeği söyleyenlerden sırf bu yüzden nefret etmek, bütün şarkıları ona söylemek, bütün şarkılarda onu aramaktır. Farkına vardığında ise, kafana dank eden bir pişmanlıktır bazen. Aşk, kusur görmek değil, kusur örtme uzmanı olmaktır. Sürekli haber almak istemek, merak etmekten kendini alamamaktır. Bir yerde yaptıklarına rağmen hala ahmakça yolunu gözlemektir. Aslında aşk, sonu iyide olsa kötüde olsa bütün bu duyguları yaşama ve bundan anlamsızca zevk alma durumudur.

Sende aşıksan ve karşındaki kişiye en güzel aşk sözlerini söylemek istiyorsan, buradaki arşivden en güzel sözleri seçebilirsin.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum