1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Askeri casuslukta kumpas' davasında ilk duruşma
'Askeri casuslukta kumpas' davasında ilk duruşma

'Askeri casuslukta kumpas' davasında ilk duruşma

İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"nda sahte delil üretildiği iddiasıyla ilgili FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada 68 sanığın yargılanmasına başlandığı davanın ilk duruşmasında, taleplerin alınması tamamlandı.

A+A-

İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"nda sahte delil üretildiği iddiasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 25'i tutuklu 68 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, taleplerin alınması tamamlandı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki, sanık ve müşteki sayısı fazlalığı nedeniyle, "Askeri casusluk soruşturması" için duruşma salonu haline getirilen İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri'nin konferans salonunda görülen duruşmada, aralarında merkez valisi, mülkiye müfettişleri, dönemin İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve emniyet mensuplarının bulunduğu bazı sanık ve müşteki ile taraf avukatları hazır bulundu.

Davanın bir numaralı ve firari sanığı Fetullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak, söz alarak, iddianamede suç tarihinin 2012 olarak yer aldığını, davanın görüldüğü mahkemenin ise 2015 yılında kurulduğunu belirterek, bu durumun "mahkemenin tabii hakimlik ilkesine aykırı olduğunu" ileri sürdü ve dosyanın başka bir mahkemede görülmesi gerektiğini belirtti.

Sanık avukatlarından Mehmet Şener Özterzi ise tutuklu sanıkların güvenliğini jandarmanın sağladığını, dolayısıyla duruşma salonundaki silahlı polislerin dışarı çıkartılmasını veya silahlarını dışarıda bırakmasını istedi.

Söz alan diğer sanık avukatlarının da talepleri dinlendi.

Dava ve iddianame

"Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar maili üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkililer, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmış, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, şubat ayında tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliler üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada 25 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan Sorumlu Başsavcı Vekili Okan Bato'nun hazırladığı ve Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında, "silahlı terör örgütü kuruculuğu, yöneticiliği, üyeliği, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak" gibi suçlamalar yer alıyor.

HABERE YORUM KAT