1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Av sezonu öncesinde balıkçılarda tatlı telaş
Av sezonu öncesinde balıkçılarda tatlı telaş

Av sezonu öncesinde balıkçılarda tatlı telaş

A+A-

 Karadenizli balıkçılar av yasağı öncesinde yıpranan ağlarını ve teknelerini onarmaya başladı.

Karadeniz'e kıyısı bulunan İğneada ve Kıyıköy beldesindeki balıkçılar, karaya çektikleri teknelerini ve ağlarını onararak yeni sezona hazırlanıyor.

Türküler eşliğinde tekne ve ağlarının bakımını yapan balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılacak.

İğneada'da 33 yıldır balıkçılık yapan Adnan Arapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon öncesi hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. 

Yeni sezondan umutlu olduklarını, yıpranan ağ ve teknelerini onarmaya başladıklarını anlatan Arapoğlu, geçen yıl çok kötü bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

Heyecanla hazırlıkların sürdürüldüğünü anlatan Arapoğlu, "Geçen yıl Karadenizli balıkçılar kötü bir sezon geçirdi. Bu yıl denizden umutluyuz. Ağustos ayının sonuna kadar hazırlıklarımız sürecek. Allah tüm balıkçıların işini rast getirsin. Bu yıl umutluyuz ancak denizlerde bilinçsiz avlanmalar nedeniyle balık popülasyonu her geçen gün azalıyor. Bu nedenle küçük balıkçılardan ziyade büyük tekneler yeterince denetlenmeli. Heyecanla hazırlıklarımızı yapıyoruz ancak balıkçının durumu ortada. Borçlarımız var. Büyük tekneler, bizim gibi ufak işler yapan balıkçıları bitirdi." diye konuştu. 

Balıkçılardan İlhan Aycan da, da yeni sezonun tüm balıkçılara bol kazanç getirmesini diledi.

Geçen yıl kötü bir sezon geçirdiklerini dile getiren Aycan, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılacaklarını vurguladı. 

Aycan, bereketli bir sezon beklediklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT