1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Avlanma yasağı kalktı, balık fiyatları ucuzladı
Avlanma yasağı kalktı, balık fiyatları ucuzladı

Avlanma yasağı kalktı, balık fiyatları ucuzladı

1 Eylül itibariyle sona eren denizlerde avlanma yasağının ardından tezgahlar özellikle hamsi, palamut ve istavritle doldu.

A+A-

1 Eylül itibariyle sona eren denizlerde avlanma yasağının ardından tezgahlar özellikle hamsi, palamut ve istavritle doldu. Yasağın kalkışının ikinci gününde balık fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşandı.

15 Nisan tarihinde başlayan avlanma yasağı 1 Eylül itibariyle sona erdi, tezgahlar balıklarla dolmaya başladı. 4,5 ay süren yasağın ardından "balık bayramı" yaşadıklarını ifade eden İstanbul'un tanınmış balıkçılarından Kenan Balcı, tezgahlarında her çeşit balığın olduğunu ancak palamut, hamsi, sardalya ve istavritin şu anda en fazla çıkan balıkların başında geldiğini belirtti. Balık fiyatlarındaki düşüşten söz eden Balcı, "İki gün önce 30 liradan satılan hamsi, ilk gün sabah 20 liraya, öğleden sonra 12 liraya bugün ise 8-10 liraya kadar düştü" dedi.

'Stok yapmayın, günlük tüketin'

Vatandaşlara bir de tavsiye de bulunan Balcı, "Havalar şu anda sıcak, balık mevsimi yeni başladı. Vatandaşlarımız balıkları alıp stok yapmaya çalışmasınlar. Günlük tüketebilecekleri kadar balık alsınlar ve aldıkları balıkları poşette bırakmasınlar, mutlaka temizleyip muhafaza etsinler. Zaten her geçen gün balık bollaşacak ve daha lezzetli olacak bu nedenle şuanda balık stoku yapmaya gerek yok" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT