1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Avrupa’nın Şampiyonları Mersin’de piste çıkacak
Avrupa’nın Şampiyonları Mersin’de piste çıkacak

Avrupa’nın Şampiyonları Mersin’de piste çıkacak

A+A-

Avrupa Atletizm Birliği (EA) tarafından düzenlenen Atletizm Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, üst üste ikinci kez Mersin’de yapılacak. 28-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışlara, Türkiye’den ENKA Spor ve Fenerbahçe olmak üzere Avrupa’nın en iyi 15 kulübü katılacak. 


Geçen yıl da Mayıs ayında Mersin’de yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, bu yıl ve önümüzdeki yıl da Mersin’de gerçekleşecek. Mersin Valiliği himayesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Nevit Yanıt Atletizm Pisti’nde yarın saat 17.00’de başlayacak ve iki gün sürecek yarışlara bu yıl 7 erkek takımı ile 8 kadın takımı katılacak. Yaklaşık 350 sporcunun şampiyon olmak için mücadele edeceği yarışlarda, Türkiye’yi erkeklerde ENKA Spor, kadınlarda ise Fenerbahçe temsil edecek. Geçen yıl her iki takım da Avrupa ikincisi olmuştu.
Atletizm Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nın basın toplantısı Büyükşehir Belediyesi’ne ait Orkide Kafe’de yapıldı. Toplantıya, Mersin Vali Yardımcısı Ogün Bahadır, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet Tarakçı, Mersinli atlet Nevit Yanıt ile ENKA Spor ve Fenerbahçe Kulübü yöneticileri katıldı.

BAHADIR: “MERSİN ARTIK BİR SPOR ŞEHRİ”
Vali Yardımcısı Ogün Bahadır toplantıda yaptığı konuşmada, Mersin’in artık bir spor şehri olduğunu söyledi. Valilik ve büyükşehir belediyesi olarak spora büyük destek verdiklerini belirten Bahadır, Mersin’in hem tesisleri hem de iyi bir spor kültürüyle çok güzel organizasyonlar yaptığını dile getirdi. Bu organizasyonlardan en güzellerinden birini de bu hafta sonu gerçekleştireceklerini ifade eden Bahadır, yarışların televizyonlardan canlı olarak yayınlanacağını kaydederek, “Bu, Mersin’in tanıtımı için büyük bir şans. Valiliğimizin tam desteği olacak. Yarışlara katılacak 15 takıma başarılar diliyorum ama Türkiye’yi temsil edecek iki takımımıza özel olarak başarı diliyorum” dedi.

KOCAMAZ: “MERSİN, TÜRKİYE’NİN SPORDA GÖZ BEBEĞİ OLACAK”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ise Mersin’in sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli ve en statik kentlerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de yapıldığı sürece değinen Kocamaz, oyunlar kapsamında yapılan tesislerin dolu dolu kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tesislerin Mersin’in tanıtımında kullanılması için yoğun çaba harcadıklarını kaydeden Kocamaz, kentin bir bütün olarak insanları bir araya getirecek etkinlikler yapması gerektiğini dile getirdi. Bu etkinlikler içinde, insanları bir araya getirecek, hoşgörü kültürünü geliştirecek, centilmenlik anlayışını yerleştirecek en önemli etkinliğin de spor olduğuna işaret eden Kocamaz, bu çerçevede gerek Tarsus Belediye Başkanlığı gerekse Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği ulusal ve uluslararası spor organizasyonları örnek gösterdi. Tarsus’ta 14 yıl boyunca Tarsus Yarı Maratonu’nu yaptıklarını hatırlatan Kocamaz, “Dünyanın sayılı maratonları arasına girdi. Biz bu yarı maratonu Mersin’de tam maratona dönüştürdük. Bu maraton da aldığımız tepkilere göre hem Türkiye’de hem de dünyada sayılı maratonlar arasına girecek. Bu yıl 11 Aralık’ta Uluslararası Mersin Maratonu’nun ikincisi gerçekleştirilecek. Hazırlıklar şimdiden başladı” diye konuştu.
Mersin’in bir tarım, sanayi, turizm, kültür, tarih ve doğa kenti olduğunu, ancak gelecekte bunlara bir de spor kentinin ekleneceğinin altını çizen Kocamaz, “Mersin, Türkiye’nin sporda göz bebeği bir kenti olacak” ifadesini kullandı.

ÇİNTİMAR: “AVRUPA’DAKİ ATLETİZMİN EN BÜYÜK YARIŞMASI”
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar ise Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nın ikincisini ve önümüzdeki yıl da üçüncüsünü Mersin’de düzenlemenin kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu vurguladı. “Çünkü burada hem atletizm hem de şampiyon bir sporcumuz Nevin Yanıt’ın adıyla var olan bir sahada organizasyonlarımızı yapıyoruz” diyen Çintimar, şöyle devam etti: 
“Bu organizasyonda bir olimpiyat şampiyonu, olimpiyatta kürsüye çıkmış iki sporcu ve 14 Avrupa şampiyonluğu, birincilik, ikincilik madalyası olan sporcu yarışacak. Bu yarışma sıradan bir yarış değil, Avrupa’daki atletizmin en büyük yarışması. Bu yarışmada ülkemizi ENKA Spor Kulübümüz erkeklerde, Fenerbahçe Spor Kulübümüz kadınlarda temsil ediyor. Geçen yıl da temsil ettiler. Geçen yıl her iki kulübümüz de ikincilik aldı. ENKA iki puanla birinciliği kaybetti. Ama bu yıl her iki kulübümüzü de yine kürsünün üstünde ama en üstünde görmeyi canı gönülden arzu ediyoruz.”

“AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİ TERÖR NEDENİYLE ORGANİZASYONU İPTAL ETTİRMEK İSTEDİ”
Avrupa’nın birçok ülkesinin bu organizasyonu, Türkiye’deki terör olaylarını gerekçe göstererek iptal ettirip alabilmek için büyük bir çaba sarf ettiklerine dikkat çeken Çintimar, “Ama sonuçta şunu gördüler; biz güçlü ve düzenli bir ülkeyiz. Hiçbir şekilde hiçbir yerde bizim hiçbir organizasyonumuzun iptal olması gerekmiyor. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın çok ciddi çabaları neticesinde, organizasyonlarımızı yapmaya devam edeceğiz ve en güzel şekliyle ülkemizi temsil edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“Artık Mersin sadece bizim değil, Avrupa’nın bir spor şehridir” diyen Çintimar, Mersin’in Akdeniz Oyunları’nı düzenlediğine işaret ederek, “Coğrafyamızda Akdeniz Oyunlarını düzenleyen her şehir olimpiyata aday oluyor. Biz İstanbul ile olimpiyata adayız ama olimpiyat altyapısına yakın bir altyapıya sahip olan Mersin’in sadece Türkiye’nin değil, bulunduğumuz coğrafyanın bir spor şehri olduğunu söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

“OLİMPİYAT KOTAMIZI 40’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”
Yarınki yarışlara katılacak bütün takımlar ve sporculara başarılar dileyen Çintimar, Rio Olimpiyatları’na da değinerek, şunları söyledi: “Atletizmde önümüzde Rio Olimpiyatları var. Rio olimpiyatları için şu an 33 kota almış bir federasyon olarak, kota sayımızı 40’a tamamlayarak hem bir rekor sayıya ulaşmak hem de ülkemizi en iyi şekilde Rio’da temsil edebilecek bir ekibi oluşturmak hedefindeyiz. Geçen hafta Süper Lig müsabakalarımızda iki olimpiyat kotası yine Mersin’de alındı. Bu yarışmalarda da umuyorum ve diliyorum yine iki-üç kota yarın ve öbür günkü yarışmalarımızda çıkacaktır.”
Yarın başlayacak Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarışacak takımlar şöyle:

Erkekler: ENKA Spor, Playas de Castellon (İspanya), Makabi Tel Aviv (İsrail), Benfica (Portekiz), Cosma (Litvanya), Sparta (Danimarka), AK Radnicki (Sırbistan).
Kadınlar: Fenerbahçe, Valencia Terra i Mar (İspanya), Sporting (Portekiz), Kızılyıldız (Sırbistan), Sparta (Danimarka), AV Sprint (Hollanda), Cosma (Litvanya), Dukla Banska Bystrica (Slovakya).

HABERE YORUM KAT