1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Avusturya’daki Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başlandı
Avusturya’daki Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başlandı

Avusturya’daki Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başlandı

Yaklaşık 108 bin Türk seçmenin yaşadığı Avusturya'da, 24 Haziran'da düzenlenecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma...

A+A-

Yaklaşık 108 bin Türk seçmenin yaşadığı Avusturya'da, 24 Haziran'da düzenlenecek Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemleri, yerel saatle 09.00'da başladı.

Oy vermek için gelenler, sabahın erken saatlerinde Viyana Başkonsolosluğunun önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Avusturya'daki Türk seçmenler, başta Viyana olmak üzere Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarında kurulacak 13 sandıkta oylarını kullanabilecek.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için dış temsilciliklerde 7-19 Haziran'da, gümrük kapılarında ise 7-24 Haziran'da oy kullanabilecek. İkinci tur oylamaya kalınması durumunda ise dış temsilciliklerde 30 Haziran-4 Temmuz, gümrük kapılarında ise 30 Haziran-8 Temmuz 2018'de oy verilebilecek.

"Avusturya'da 3 bölgede 13 sandıkta oy kullanılacak"

Avusturya'daki Türk seçmenler 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanmak için 5. kez sandığa gidiyor. En son yapılan 16 Nisan 2017 tarihli halk oylamasında katılım oranı artmıştı. Avusturya'daki son oylamada 52 bin 734 kişi oy kullanırken, katılım oranı yüzde 48,7'e çıkmıştı.

Oy kullanırken seçmenlerin, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan kimlik belgeleri veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

"Bregenz, seçime katılımın en yüksek olduğu bölge"

Yaklaşık 11 bin 700 seçmenin bulunduğu Bregenz'de kurulan hafta içi bir, hafta sonu için iki sandıkta oy kullanacaklar. Vatandaşların oylarını konsolosluk binasında kullanacaklar. Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda, sürenin kısıtlı olması nedeniyle sandık sayısında artışa gidilerek hafta içi iki hafta sonu üç sandık kurulacak.

"Salzburg'ta 30 bin oy kullanacak seçmen bulunuyor"

Salzburg'ta yaklaşık 30 bin seçmen kayıtlı. Salzburg bölgesinde seçimlerin konsolosluk binasına ait müştemilatta yapılacak. Vatandaşlar, hafta içi iki, hafta sonu üç sandıkta oy kullanacak. Seçimlerin ikinci tura kalınması durumunda hafta arası üç, hafta sonu beş sandık kurulacak.

Viyana Başkonsolosluğunda oy kullanan, Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27'inci Dönem Milletvekili Seçimlerinin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunarak, seçimlerin demokratik bir hak olduğu kadar aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olduğunu söyledi. Büyükelçi Çarıkçı, Cumhurbaşkanı ve 27'inci Dönem Milletvekili Seçimlerine ilişkin konuşmasında, "Vatandaşlarımıza buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum, Türkiye'nin gerisinde kalmamaları gerekir, yoğun bir şekilde katılmalarını bekliyorum. Türk demokrasisi çoğulcudur verdikleri oylar en iyi şekilde meclise yansıyacaktır. Avusturya'da, başta Viyana Başkonsolosluğu olmak üzere, Salzburg ve Bregenz Başkonsolosluklarında vatandaşlar sandık başına giderek ilk oylarını kullandı. Yurt dışındaki seçmenlerin oylarını kullanabilmeleri için ciddi bir emek harcandığını belirterek, vatandaşların seçme hakkı gibi önemli bir imkanın kıymetini bileceklerine olan inancım sonsuzdur. Türkiye'de oy kullanma oranları yaklaşık yüzde 90'larda. Bu oran, yurt dışında daha düşük durumda. Ben vatandaşlarımıza buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum, Türkiye'nin gerisinde kalmamaları gerekir yoğun bir şekilde katılmalarını ben bekliyorum. Türk demokrasisi çoğulcudur verdikleri oylar en iyi şekilde meclise yansıyacaktır. Yurt dışındaki seçmenlerin seçimlere göstereceği yoğun katılımla demokrasiye sahip çıkacaklardır.

Bütün dünyaya da şunu söylemek isterim ki, Türkiye Ankara'dan yönetilir. Ne dünyanın belirli merkezlerindeki finans piyasalarına, ne de Türkiye'ye kumpas kurmak isteyenlerin oynattığı terör örgütleri elleriyle değil" dedi.

"Seçimlerin Avusturya'da sorunsuz bir şekilde sonuçlanacağına inanıyorum"

Türkiye'nin Viyana Başkonsolosu Asip Kaya da seçimlere katılım noktasında vatandaşlara çağrıda bulunarak, "Buradaki katılım oranı ne kadar yüksek olursa, Türkiye'deki siyasilerin, hükümetlerin buraya bakışı da, vatandaşlarımıza bakışı da o kadar olumlu olacaktır. Seçimlerin Avusturya'da sorunsuz bir şekilde sonuçlanacağına olan inancını koruyorum" dedi.

Avusturya'da yaşayan Tük vatandaşı Binali Mazman, "Görevimizi yaptık inşallah vatanımız milletimiz için hayırlı uğurlu olur" dedi. Safide Aydın ise, "Oy verdim, oyumu kullandım gidiyorum. Allah hayırlısını nasip etsin insanlarımız için" ifadelerini kullandı. Rasim Bozkurt, "Ankaralıyım, 45 senedir burada yaşıyorum. Oyumu kullandım, vatana millete hayırlı uğurlu olsun. Seçtik, gidiyoruz şimdi. Her şey yolunda gidiyor, çok güzel her şey. İnşallah daha iyi olacak her şey. Oy kullanmak için ortam çok iyi, kolaylık var" dedi.

Samet Öztürk ise, "Atatürk'ten sonra bu adam geldi şimdi, buradayız işte. Şu an, ülkemizde her şey yerli yerinde duruyor. Köyüme kentime baktım bildiğiniz gibi değil her şey yapılmış. Yollar, barajlar, okulları her şey var ülkemizde. Yeter ki millet istesin. Ülkemdeki yönetimden çok memnunum ben, inşallah reis kazanır" diye konuştu.

İHA

HABERE YORUM KAT