1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. AYM’de başkanlık seçimi heyecanı
AYM’de başkanlık seçimi heyecanı

AYM’de başkanlık seçimi heyecanı

Anayasa Mahkemesi’nde Başkan Zühtü Arslan’ın 4 yıllık görev süresi 10 Şubat’ta sona eriyor. AYM Genel Kurulu’nda bugün saat 10’da yapılacak başkanlık seçiminde 3 adayın yarışması bekleniyor. Habertürk'ten Fevzi Çakır’ın haberi…

A+A-

AYM Başkanı Zühtü Arslan, 10 Şubat 2015’te yapılan seçim sonucunda, emekliliğe ayrılan Haşim Kılıç’ın yerine başkan seçilmişti. Arslan'ın 4 yıllık görev süresinin 10 Şubat’ta dolacak olması nedeniyle AYM’de başkanlık seçimi yapılacak.

3 ADAYLI İLK TUR BUGÜN

İlk turu bugün yapılacak seçimlerde 3 adayın yarışacağı ifade ediliyor. Bu isimler Başkan Zühtü Arslan, Sayıştay kontenjanından Meclis tarafından seçilen üye Rıdvan Güleç ve Danıştay kontenjanından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçilen Kadir Özkaya da başkanlık için yarışacak.

ADAY SAYISI İKİYE DÜŞEBİLİR

Ancak seçimler sırasında yeni adayların çıkmasının da önünde de bir engel bulunmuyor. Yargı kulislerinde, Başkanlık yarışının iki isim arasında geçeceği ifade ediliyor. Yani üç adaydan birinin diğerinin lehine seçimlerden çekilebileceği belirtiliyor. Adaylar Güleç ve Özkaya arasında böyle bir uzlaşı sağlanabileceği de belirtiliyor. Bu kapsamda, Başkan Arslan’ın karşısına bu isimlerden birinin tek aday olarak çıkmasının yüksek olasılık olduğu kaydediliyor. Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda bu olasılığın daha da artacağı belirtiliyor.

9 ÜYENİN OYU GEREKİYOR

AYM Genel Kurulu’nda bir adayın başkan seçilebilmesi için üye tam sayısının (16) salt çoğunluğunun (9) desteğini alması gerekiyor. Adayların ilk turda çoğunluğun desteğini alamaması durumunda, seçim ikinci tura kalacak.

KİMLER ADAY?

Adaylara yakından bakalım.

ZÜHTÜ ARSLAN: 1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı. 2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Polis Akademisi Başkanlığı da yapan Arslan, YÖK Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Nisan 2012’de Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nca 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçildi. Evli ve dört çocuk babası.

HABERE YORUM KAT