1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aynada gördüğün suret senindir!
Aynada gördüğün suret senindir!

Aynada gördüğün suret senindir!

Mevlana ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 791. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 2. Sufi Sinema (Sufisin) Günleri, 2-5 Mayıs'ta tarihlerinde gerçekleştirilecek.

A+A-

Mevlana ve ailesinin Konya'ya teşriflerinin 791. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 2. Sufi Sinema (Sufisin) Günleri, 2-5 Mayıs'ta tarihlerinde gerçekleştirilecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, bir otelde düzenlenen basın toplantısında; etkinlik hakkında bilgiler verdi

İslam tasavvufunun, Anadolu Selçuklu Devleti’nin başşehri olan Konya’da; Mevlana, Yunus, İbn Arabi, Sadrettin Konevi, Necmeddin Daye, Hoca Nasrettin, Seyyit Mahmut Hayranî gibi mâna büyükleriyle zirveleştiğini söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar; “ Ülkemizde şimdiye kadar tasavvuf ve sinema arasındaki bağlama farklı mecralarda işaret edilse de dünya sinemasını etkileyecek, ayrıca ülkemizde sinema sanatının gelişmesine; tasavvufun, irfanın, medeniyetimizin anlaşılmasına katkıda bulunacak kalıcı çalışmalar çok fazla yapılmış değildir. SUFİSİN, bu alanda büyük bir biliş ve görüş hazinesine sahip olduğumuzu işaret etmek gayretinin ifadesi olarak ilk olarak 2018 yılında ortaya çıkmıştır. 3-5 Mayıs Mevlana ve Ailesi’nin Konya’ya Geliş Yıldönümü Etkinlikleri ’ne bağlı olarak 2017 yılında Mevlâna Filmleri Gösterimi olarak başlattığımız çalışmalar, 2018 yılında SUFİSİN markası ile Uluslararası Sufi Sinema Günleri, bu alanda varlığını ortaya koymuştur. Tasavvufun, sinema sanatına aktarılması konusunda, doğru ve etkili yaklaşımların gelişmesine, ortaya çıkmasına hizmet sunma amacıyla yola çıkan SUFİSİN, ilk yılında yerli ve yabancı yönetmenlere ait 15 film gösteriminin yanı sıra, Tasavvuf ve Sinema başlıklı panel ve söyleşiler gerçekleştirilmişti. İlk yılında butik bir etkinlik olarak başlayan SUFİSİN, düşünce açısından sonsuzluğa açılan tasavvufun, sinema sanatına aktarılması konusunda, doğru ve etkili yaklaşımların gelişmesine, ortaya çıkmasına hizmet edecektir” diye konuştu.

MECİD MECİDİ DE ETKİNLİĞE KATILACAK

Etkinlik kapsamında geçen yıl Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, İranlı yönetmen Mir Kerimi, Hindistan'dan Muzaffer Ali başta olmak üzere alanındaki değerli sinemacıları ağırladıklarına dikkati çeken Yarar, şöyle konuştu: "Bu sene değerli yönetmenlerin yanı sıra ülkemizde de dikkatle takip edilen ve geçtiğimiz yıllarda 'Muhammed' adlı filmiyle beğeni toplayan İranlı yönetmen Mecid Mecidi’yi ağırlayacağız. Sufisin’in onur konuğu olan Mecidi’nin İran’da, etkinliğimiz ve Konya ile ilgili yaptığı basın açıklamasını da şehrimiz ve Sufisin adına takdirle karşılıyoruz."

İLK KEZ SENARYO DESTEK ÖDÜLÜ VERİLECEK

Yarar, Sufisin'de bu yıl ilk kez "Senaryo Destek Ödülü"nün de verileceğine işaret ederek şunları kaydetti: "Ülkemizde sinemanın gelişmesinin, öncelikle kaliteli senaryo ile ilgili olduğu, bütün sinemacılarla vurgulanmaktadır. Türk sinemasının neredeyse yüz yılı aşan tarihinde, senaryo açısından ülke sınırlarını aşmış, insanlığın genişliği ölçüsünce kabul görmüş eser sayılıdır. Ülkemizin ve bu alanın seçkin isimlerinin yaptığı değerlendirme ile yerli, milli ve manevi bir özgün sinema kurulmasına Konya’nın bu yolla yapacağı katkının değeri, bundan sonraki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Tasavvuf ve sinema bağlamını odaklayarak bir Senaryo Destek Ödülü’nü göze almak, henüz ikinci yılında ve emekleme aşamasındaki bir etkinlik için erken sayılsa da bu kararlılığı Anadolu’daki tasavvuf birikiminin devasalığından aldığımızı gönül rahatlığıyla söylemeliyim." Mevlana Kültür Merkezi'nde 2 Mayıs'taki açılış programıyla başlayacak etkinliklerde, aynı gün Mecid Mecidi'nin "Söğüt Ağacı" filmi gösterilecek. Çeşitli film gösterimleri, söyleşiler, paneller ve diğer etkinliklerle devam edecek Sufisin, 5 Mayıs Pazar günü düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.

aynada-1.jpeg

GÜLŞEN YILMAZ/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT