1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 'Bağımlılıkla savaş, erken eğitimle başlar'
'Bağımlılıkla savaş, erken eğitimle başlar'

'Bağımlılıkla savaş, erken eğitimle başlar'

Madde bağımlılığıyla mücadelede en etkin yolun gençlerin ve bireylerin maddeye hiç başlamaması olduğunu ifade eden Harun Karabulut, küçük yaşlardan itibaren sağlıklı bir eğitimin verilmesinin daha az madde kullanımına yönelteceğini söyledi.

A+A-

Bağımlılıkla mücadelede eğitim, sağlık, güvenlik teşkilatlarının yanı sıra bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve medyanın katkıları büyük önem arz ediyor.  Kepez Rehberlik Araştırma Merkezi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü Başkanı Harun Karabulut, madde bağımlılığı ile ilgili Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu.  300'den fazla uyuşturucu maddenin olduğunu ifade eden Karabulut, madde bağımlılığıyla mücadelede en etkin yolun gençlerin ve bireylerin maddeye hiç başlamaması olduğunu söyledi.

14-25 YAŞ ARASI BAĞIMLILIĞIN YOĞUN OLDUĞU DÖNEM

Dünya genelinde madde kullanımının en yoğun olduğu yaşlar 14-25 yaş aralığında olduğunu ifade eden Karabulut, “Bunların önlenmesi noktasından diğer kişiler çocuklar üzerinde algı oluşturmadan önce madde ile ilgili olumsuz algılar yaratmamız gerekiyor. Biz onlara maddelerin olumsuz yönlerini tanıtabilirsek daha sonrasında bunun problem çözme becerisini geliştirmemiz gerekiyor. Madde kullanımı aslında problem çözme davranışıdır. Bunu yanlış uyguladığımızda madde kullanımının getirdiği başka problemlerle de uğraşmak zorunda kalır. O sebeple biz problem çözme davranışlarıyla ilgili sağlıklı bir eğitim verebilirsek çocuklar daha az madde kullanımına yönelecektir” diye konuştu.

MADDE BAĞIMLILIĞIYLA İLGİLİ EĞİTİM VERİLMELİ

Eğitimin küçük yaşlardan itibaren başlaması gerektiğinin altını çizen Karabulut, “Anaokulundan direk maddeye yönelik değil ama sağlıklı yaşam ile bilgi vererek, ne olduğu nasıl yapılmasını gerektiğini spor yapmayı anlatmaya çalışıyoruz. Daha ileriki yaşlarda hem sağlıklı yaşam teknoloji bağımlılığı gibi farklı bağımlılıkları anlatıyoruz. Sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı maddelere geçene kadar ortaokulda bahsetmeye başlıyoruz. Bundan öncesi bir şey ifade etmiyor” dedi.

HER SÖYLEDİĞİNE İNANMAMAK GEREKİR

Madde kullanan kişilere öğüt verilmesinin ve ahkam kesilmesinin doğru olmadığını belirten Karabulut, "Madde bağımlısına öğüt ve ahlak dersi vermeye çalışıyoruz. Bunun hiçbir faydası yok, çünkü böyle başladığınız bir iletişim işe yaramayacaktır. Burada öfkemizi kontrol etmemiz gerekiyor. Madde kullanan kişiyle karşılaştığınız zaman da onların her dediğine inanmamamız gerekiyor, çok fazla yalan söyleyebiliyorlar. Ayrıca bağımlı kişinin tedaviye hazır olması tedavi sürecinde önemlidir. " Şeklinde konuştu. İSMAİL POÇAN

HABERE YORUM KAT