1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bahçekapılı'nın Almanya'da alıkonulması tepki çekti
Bahçekapılı'nın Almanya'da alıkonulması tepki çekti

Bahçekapılı'nın Almanya'da alıkonulması tepki çekti

TBMM Başkanvekili Aydın, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı'nın Almanya'da havalimanında alıkonulmasını kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Bu muameleden dolayı Alman makamlarını kınıyoruz." dedi.

A+A-

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın Almanya'da havalimanında alıkonulmasını kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Bu muameleden dolayı Alman makamlarını kınıyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Türki̇ye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Aci̇l Durum Yöneti̇mi̇ Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Di̇l ve Tari̇h Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi̇, Türk Di̇l Kurumu ve Türk Tari̇h Kurumunun 2017 yılı bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Görüşmelerin başında söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın Almanya ziyareti sırasında pasaportunun çalınması üzerine Alman polisinin kötü muamelesine maruz kaldığı ve 45 dakika alıkonulduğuna ilişkin haberler olduğunu anımsattı.

Özel, "Meclisin tüm üyeleri, hele hele Başkanlık Divanı temsilcileri tüm Meclisi ve Türkiye'yi temsil etmektedir. Zorla alıkonulmalarını ve bir milletvekilinin dışarıda görmesi gereken diplomatik nezaketten mahrum bırakılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin KEİPA'da dönem başkanlığı görevini üstlendiğini belirterek, KEİPA Türk Grubu Başkanı AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can'a ve parlamentoyu temsil eden milletvekillerine teşekkür etti.

"Şiddetle kınıyoruz"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da Asya Parlamenterler Asamblesinde de (APA) iki yıllığına Türkiye'nin dönem başkanı seçildiğini hatırlattı. Orada bulunan tüm üyelere teşekkür eden Aydın, "Başkanımız adına ben de o toplantıdaydım. Orada FETÖ'nün terör örgütü olarak ilan edilmesi, yoğun gayretler sonucu sonuç bildirgesinde yer almıştır. Bunlar, Türkiye ve Meclisimiz için son derece önemli." dedi.

Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile ilgili haberi gazetelerden öğrendiğini belirten Aydın, şunları söyledi:

"Bunu kabul etmek mümkün değil. Özellikle yurt dışında, hatta yurt içinde de aynı şekilde, nerede olursa olsun, bir parlamentere, hele hele Meclis Başkanvekiline, bir Başkanlık Divanı üyesine bu tür muamelelerin yapılmasını kesinlikle şiddetle kınıyoruz. Bundan sonraki süreçte de hem yurt içinde hem de yurt dışındaki milletvekilleri olarak itibarımızı ortak bir şekilde korumak durumundayız. Ayşe Nur Hanım'a geçmiş olsun diyoruz ve muameleden dolayı da Alman makamlarını kınıyoruz."

HABERE YORUM KAT