1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Avcı: Terör vahşi yüzünü bir kez daha gösterdi
Bakan Avcı: Terör vahşi yüzünü bir kez daha gösterdi

Bakan Avcı: Terör vahşi yüzünü bir kez daha gösterdi

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kayseri'deki terör saldırısına ilişkin Konya'da açıklamalarda bulundu.

A+A-

Avcı, Konya'da bir otelde düzenlenen İslam Medeniyetinde Konya Sempozyumu'nda, bugün terörün Kayseri'de menfur saldırıyla çirkin, vahşi yüzünü bir kere daha gösterdiğini söyledi.

Teröre ve onun özellikle hamilerine, dış destekçilerine verilebilecek en güzel cevaplardan birinin de şu an yapıldığı gibi iyi, güzel, faydalı işleri aksatmadan aynı kararlılıkla sürdürmek olduğunu vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

"Bu nedenle bu sempozyumu kendi içinde taşıdığı değerlerin de ötesinde, teröre verilmiş asil bir cevap olarak görüyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, tüm milletimize de sabır ve başsağlığı diliyorum. İnşallah milletimizin ve devletimizin kararlı duruşu sayesinde bunlar sona erecek. Ama bir süre daha işte bugün olduğu gibi kalleşçe saldırılarını sürdürebilirler. Ama biz de burada şimdi yaptığımız gibi her birimiz kendi sorumluluk alanımızda işimiz her neyse görevimiz her neyse onun en güzelini, en doğrusunu yaparak terörle mücadelemize devam edeceğiz."

- "2016 yılı bütün dünyada birçok menfi toplumsal olayın vuku bulduğu bir yıl oldu"

Konya'nın her geçen gün daha da güzelleştiğini, markalaştığını görmenin, bilim, kültür ve sanatla olduğunu müşahade etmenin kendisini çok memnun ettiğini aktaran Nabi Avcı, şunları kaydetti:

"10 bin yıllık irfan şehri Konyamız, 57 İslam ülkesinin katılımıyla İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından, 2016 yılı İslam Dünyası Turizm Başkenti olarak seçilmişti. Ancak 2016 yılı bütün dünyada birçok menfi toplumsal olayın vuku bulduğu bir yıl oldu. Ülkemizde de maalesef bu olumsuz olayların yansımaları görüldü. Buna rağmen bakanlığımız, Konya Valiliği, belediye ve sivil toplum kuruluşlarımız, Konya için çok ciddi tanıtım çalışmaları gerçekleştirdi. Konya'nın tarihi, kültürü, sanatı ve iktisadi yapısıyla ele alınacak bu sempozyumda sunulacak bildiriler, Konya'yı daha iyi tanımamız açısından önemli veriler ortaya koyacağına inanıyorum."
 

- "Halep'te hem insanlık hem de binlerce kültür mirası yok oldu"

İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Halit Eren de düzenledikleri kongreler, araştırmalar, sanat ve kültür faaliyetleriyle İslam ülkeleri arasındaki dayanışmayı artırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Halep'te bugün hem insanlık hem de binlerce kültür mirasının yok olup gittiğini anlatan Eren, "Aynı şey 15 Temmuz'da dış güçlerin maşası olan FETÖ tarafından ülkemizde uygulanmaya çalışılmış, fakat aziz milletimiz tarafından bu girişim bertaraf edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Sempozyuma, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

HABERE YORUM KAT