1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bakan Kılıç'tan Milli Takım yorumu
Bakan Kılıç'tan Milli Takım yorumu

Bakan Kılıç'tan Milli Takım yorumu

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, A Milli takımın istenilen performansı oynadığı 2 maçta gösteremediğini belirterek, "İnşallah futbolcu kardeşlerimiz ay yıldızın hakkını vererek oynayacaklar" dedi.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir çok farklı unsurun bir araya gelerek A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'nda yer almasında vesile olduğunu belirterek, "Tabii ki kendi başarıları ama aynı zamanda bir araya gelen bir çok farklı unsur var. İnşallah burada da bir çok farklı unsur bir araya gelir ve tur anlamında devam ederiz." dedi.

Kılıç, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD), Almanya'nın Köln kentindeki genel merkezinde düzenlediği iftar programına katıldı.

Burada konuşan Bakan Kılıç, Avrupa'da ve gurbette ramazanın nasıl geçtiğini bildiğini ifade ederek, "Ama şunu düşünmek lazım, gerçekten burada bir ve beraber bir şekilde ve yaşadığınız bölgelerdeki toplumun içerisindeki tüm herkesle bir arada olarak kendi inancınızı ve kültürünüzü de göstermenin, bunu yaşatıyor olmanın, değerini ortaya koymanın en önemli fırsatlarından birisidir diye düşünüyorum." diye konuştu.

"Milli takım istenilen performansı gösteremedi"

Almanya'ya Fransa'dan geldiğini dile getiren Kılıç, A Milli Futbol Takımı'nın performansına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Milli takımın istenilen performansı oynadığı 2 maçta gösteremediğinianımsatan Akif Çağatay Kılıç, "Hem Hırvatistan maçında, hem İspanya maçında beklediğimiz o sonucu alamadık. Ama inşallah bundan sonra gruptaki son maçımızda, tabii her zaman bir arada olarak çalışacağız. Ama işler biraz zorlaştı. Dolayısıyla dua edeceğiz. İnşallah futbolcu kardeşlerimiz de göğüslerinde taşıdıkları ay yıldızın hakkını vererek oynayacaklar. Ondan sonra bakacağız." ifadelerini kullandı.

Bir çok farklı unsurun bir araya gelerek millilerin Fransa'daki Avrupa Şampiyonası'nda yer almasında vesile olduğunu vurgulayan Kılıç, "Tabii ki kendi başarıları ama aynı zamanda bir araya gelen bir çok farklı unsur var. İnşallah burada da bir çok farklı unsur bir araya gelir ve tur anlamında devam ederiz." şeklinde konuştu.

Bakan Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde eden A Milli Kadın Basketbol Takımı'nı da başarılarından dolayı tebrik etti.

Almanya'da yaşayan, Almanya'da eğitim almış olan, bu toplumun içerisinde belli bir yere gelmiş olan her Türk vatandaşının Alman toplumunun bir parçası olduğunu söyleyen Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Mesut Özil, bu anlamda en görünen yüzlerden birisidir. Onun için bu örneği veriyorum. Ama kendi kimliğinden de inancından da bir ödün vermeyen kardeşimiz. Bunu ne anlamda söylüyorum? Hatırlarsanız yakın zamanda inançları gereği bir umre ziyareti yaptı ve Almanya'da maalesef ırkçı tandanslarıyla tanınan bazı Alman siyasiler kendisini eleştirdiler. Bizi üzen onların eleştirmesi değil. Çünkü ırkçı tandansların içerisinde olan bir kişinin böyle bir olumsuzluğun içerisinde olması beklenir bir şey. Bizi üzen, bizim buradaki toplumumuzda önde gitmesi gerektiğini düşündüğümüz insanların, siyasette olduğunu bildiğimiz insanların buna neden yeterince tepki göstermedikleri."

NSU davası

Bakan Kılıç, aşırı sağcı "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" (NSU) davasına ilişkin de değerlendirmeler de bulundu.

NSU davasının ilk duruşmasına katıldığını aktaran Kılıç, şunları söyledi:

"Bugün devam eden, bugün yaşandığını bildiğimiz olayların mahkemesi görülüyor. Ya biz önce şunu bir sonlandıralım. Almanya önce bunu bir sonlandırsın. Bizim talebimiz bu. Biz bunu Almanya'dan kendimiz için talep etmiyoruz. Kendi vatandaşları için talep ediyoruz. Çünkü unutmasınlar ki o davanın görüldüğü ve bu işin içerisinde zarar görmüş olan ailelerini, yani eşini, dostunu, çocuğunu, karısını kaybetmiş olanların içerisinde Alman vatandaşı olanlar var. Almanya'da doğmuş, büyümüş olanlar ve bugünkü Almanya toplumunun parçası olanlar var ve onlar acı çekiyor. Dolayısıyla Alman devletinin onlara karşı adaleti yerine getirme sorumluluğu var. Biz bunun için bunu bekliyoruz, bunun için bunu istiyoruz."

Almanya Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili kararı

Almanya'dan bu yönde bir adım beklerken, Almanya Parlamentosu'nun farklı şeylerle meşgul olduğunu dile getiren Akif Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:

"Alman Parlamentosu 100 sene önceki tartışmalı bazı olaylarla ilgili olarak tarihte bir tarafın sözde bir soykırım olarak iddia ettiği bir konuyu gündeme alıp görüştü ve bir karar verdi. Bu kararın hukuki anlamda hiçbir anlamı yoktur. Bizim açımızdan tanımadığımız bir karardır. Bizim için 'yok' hükmündedir. Ama bizim için 'yok' hükmündedir derken, tanımadığımız bir karar derken, hukuki anlamda bir bağlayıcılığı yok derken, 600 küsur milletvekilinin olduğu bir parlamentoda 200 küsur milletvekiliyle alınmış bir karar olduğunu haykırmamıza rağmen biz şunu söylüyoruz. Biz Almanya ile olan ilişkilerimizi farklı bir noktada görmek istediğimizden dolayı bu konuda alınan hiçbir temeli olmayan karara tepkiliyiz."

Çifte vatandaşlık konusu

Akif Çağatay Kılıç, Almanya'daki çifte vatandaşlık konusuna ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"Alman Parlamentosu 100 sene önceki işlerle ilgili konuları konuşmayı bıraksın da bu ülkede yaşayan ve şu anda çifte vatandaşlıktan mahrum olan göçmen kökenli kardeşlerimize artık bu hakkı versin. Bırakın 100 yıl öncesini bugüne bakalım. Biz bunu söylüyoruz."

Öte yandan, iftar programına Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, UETD MKYK ve Disiplin Kurulu üyeleri ve bölge başkanları da katıldı.

HABERE YORUM KAT