1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bakan Koca: “Konya Şehir Hastanesi Sağlık turizminde önemli bir üs olacak”
Bakan Koca: “Konya Şehir Hastanesi Sağlık turizminde önemli bir üs olacak”

Bakan Koca: “Konya Şehir Hastanesi Sağlık turizminde önemli bir üs olacak”

Eski Hava Hastanesi Devir Protokolü Bakan Fahrettin Koca'nın katılımıyla imzalandı. Konya’da son dönemde 53 sağlık tesisi kazandırdıklarını aktaran Bakan Koca, “Konya’mızdaki şehir hastanemiz sağlık turizminde önemli bir üs olacak" dedi.

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katıldığı Eski Hava Hastanesi Devir Protokolü İmza Töreni, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ve çok sayıda davetli katıldı. Konya’da sağlık hizmetleri anlamında son dönemde 53 sağlık tesisi kazandırdıklarını aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu süre içerisinde 31 tane de hastane binası yaptık. Toplam yatak sayısını 4 bin 174’ten, 7 bin 686 çıkarttık. Burada özellikle ilçe hastanelerimizin de birçoğunu tamamladık. Devam eden 10 tane sağlık tesisimizin inşaatı devam ediyor. Yeni dönemde özellikle sağlık alanında hedef olarak 81 milyon vatandaşımıza hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmetini vermeyi kendimize hedef olarak görüyoruz. Konya’da inşası devam eden şehir hastanemizin toplam yatak kapasitesi bin 250. Biz şehir hastanelerini önümüzdeki dönemde sadece büyüklükleriyle değil, fonksiyonel yapısıyla da farklılık gösteren hastaneler olarak konumlandırmak istiyoruz. Şehir hastanelerimiz bundan sonraki süreçte üniversitelerle ile işbirliği içerisinde eğitim ve araştırmanında yapıldığı hastaneler olacak. Şehir hastanelerimiz sağlık turizmiyle de önemli bir karşılığı olacak. Bu sebeple özellikle Konya’mızdaki şehir hastanemiz sağlık turizminde de önemli bir üs olacak” diye konuştu.

1-2.JPG

“İSLAMAFOBİK SALDIRIYI ŞİDDETLE  KINIYORUM”

Daha öncesinde askeri hastane olarak kullanılan ve sonrasında Sağlık Bakanlığına bağlanan yer ile ilgili bilgiler veren Koca, “Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  bir projeleri olduğunu söyledi. Bu bölgeyi Sadrettin Konevi Hazretlerine dair bir çevre düzenlemesi ve yapının inşa edilmesiyle ilgili projesini bize açıkladığında , bu bölgeyi kendilerine devredebileceğimizi söyledik. Buradaki binaların  tasfiyesi ve çevre düzenlemesiyle türbeye hizmet edebilecek tesisler inşa ederek hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunulacak. Konya’mızın çok önemli gönül sultanlarının manevi ev sahipliğinde onlara yakışır mekanlar hazırlayıp, onlara layık olmaya çalışmak bizim için çok önemli. Bu çalışmalarımızdan birini daha imzaladığımız protokolle gerçekleştirmiş olacağız.  Bugün cenazesine katıldığımız Furkan kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum. Bunun dışında Yeni Zelanda ‘da İslamafobik saldırıyı şiddetle  kınıyorum”  diyerek sözlerine son verdi.

2-009.JPG

“DÜNYADA KAN AKMASIN”

Tarihin derinliklerindeki Konya mimarlarının günümüze ve geleceğe taşımada projenin önemli  olduğundan bahseden AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, “Şehrimiz için büyük bir güzellik. Dünyaya muhabbetin ve hoşgörünün hakim kılınması adına, medeniyetin dizdiği o taşları korumaya devam edeceğiz. Zulmün hakim olduğu ve adaletten bahsedilemeyen dünyada huzur bulunmuyor. Kendi besledikleri terör, dönüp kendilerini vuruyor. Mazlumların kanının akmasını da çaresiz dünya izlemek zorunda kalıyor. Bugün toprağa verdiğimiz Furkan kardeşimize rahmet dilerken, Yeni Zelanda’daki yaşanan olayı şiddetle kınıyoruz.  Dünyada kan akmasın, huzur iklimi gelişsin” ifadelerini kullandı.

3-010.JPG

“KONYA’MIZ ÇOK ŞANSLI”

AK Parti Belediyeciliği her zaman icraatın olduğu bir belediyecilik anlayışı olduğunu vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Söylediklerimizi bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu dönem Konya’mız çok şanslı. Hükümetimizi çok güçlü bir temsilcimiz var. Sayın Bakanlıklarımız hem kendi bakanlıklarıyla ilgili konularda hem de diğer konularda her projemizin arkasında ve destekçileri. Hepimizin Askeri Hastane olarak bildiği ama 15 Temmuz sürecinden sonra bakanlığımıza devredilen ve şuanda da bir miktar hastane ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak da kullanılan binanın Büyükşehir Belediyemize, devriyle ilgili bir protokolü imzaladık. Burada iki büyük amaç aslında neticeye ulaşmış olacak. Birincisi: Sadrettin Konevi hazretlerini ziyarete gelen, Sadrettin Konevi hazretlerini seven, gönülden ziyarette bulunan insanlarımız için mekanı rahatlatmak. Otopark alanlarıyla, yeşil alanlarla hazreti Mevlana’ya gereken, hazreti  Sadrettin Konevi’ye gereken değeri vermek için elimizde önemli bir fırsat oluşsun” dedi. 

4-008.JPG

“NESLİMİZİ İHYA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Konya’nın sanayi, tarım, kültür, üniversite ve gençlik şehri olduğunun altını çizen Altay, “İnşallah bu bölgede de güzel bir kütüphane, Konevi hazretlerinin ismini taşıyacak. bir Konevi kütüphanesinin inşaatı ya da mevcut binaların restorasyonuyla bir kütüphane inşa etmeyi planlıyoruz. Rahmetli Turgut Cansever’in vefat ettiği gibi şehirlere imal ederken neslini  imal etmeyi ihmal ederseniz, imal ettiğiniz o nesiller, imal ettiğiniz o şehirleri tahrip eder. Bir taraftan şehrimizi imal ederken bir taraftan da neslimizi ihya etmeye çalışıyoruz. Bu önemli projelerle Konya önemli bir kazanım elde edecek” şeklinde konuştu.

5-008.JPG

“TERÖR HER NEREDEN GELİYORSA KINIYORUZ”

Polonya’da şehit edilen Furkan Kocaman’ın cenazesine katıldıklarını aktaran Altay, “Kendisine Allahtan rahmet diliyorum. Şehrimize sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Polonya’da geçirdiği menfur bir terör saldırısında kardeşimiz şehit düştü. Terör her nereden geliyorsa kınıyoruz. Bugün yine sabah çok vehim bir olayla uyandık. Yeni Zelanda’da bir terör saldırısında Müslüman kardeşlerimiz şehit edildi. Bunu yapan bir Müslüman olsaydı dünya ayağa kalkmış olurdu. Ancak yine her zaman olduğu gibi sessizliğe büründüler ve sadece basın aracılığıyla terörü kınamak yerine olayın failini kınamakla yetiniyorlar” diyerek sözlerine son verdi.   

6-004.JPG

“PROTOKOLLERİN HEPSİ KONYA’NIN UFKUNU GENİŞLETİYOR”

Son 20 gün içerisinde Konya’da üçüncü protokolün imzalandığına dikkat çeken Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu protokollerin hepsi Konya’nın önünü açın, ufkunu genişleten, tarihimizi açığa çıkartan, ticaretimizin daha verimli yapılması ve vatandaşlarımızın daha güzel ortamlarda yaşaması için ileriye dönük adımları içeriyor. Bu projede emeği geçen bakanlarımıza teşekkürlerimizi iletiyorum. İnşallah bu proje, yeşil alanları ile birlikte kısa bir sürede hayata geçer” ifadelerini kullandı.

7-001.JPG

“DÜNYANIN BU IŞIĞA İHTİYACI VAR”

Konevi denildiği zaman akıllara Sadrettin Konevi geldiğinden bahseden AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, “Adı Konyalı demek ve şuan sadece Konya’da yaşayan 2 milyon 200 bin 2 milyon 300 bin Konyalı var.  Bütün herkesi düşündüğümüzde hepimiz Koneviyiz. Ama Konevi denildiğinde Sadrettin Konevi akla geliyor. İşte böyle bir zamanda Konevi’nin etrafında böyle bir kültür alanının oluşturulması, böyle bir medeniyet ışığının yapılması, Hazreti Mevlana’nın dediği gibi karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmak. Ama bir mumla diğer mumları da tutuşturmak, dünyanın bu ışığa ihtiyacı var sadece değil Müslümanların bir süreci. Bu ışığa bu mumlara dünyanın ihtiyacı var” diye konuştu.  YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT