1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bakan Koca Konya’da öğrencilerle buluştu
Bakan Koca Konya’da öğrencilerle buluştu

Bakan Koca Konya’da öğrencilerle buluştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle buluşarak onların sorularını yanıtladı.

A+A-

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Selçuk Üniversitesi (SÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde moderatörlüğünü Gazeteci Hakan Çelik'in yaptığı söyleşide tıp öğrencileriyle bir araya geldi. Programa, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya milletvekilleri, SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

bakan-2.jpg

Geçtiğimiz günlerde Polonya’da şehit edilen Selçuk Üniversitesi Erasmus öğrencisi Furkan Kocaman’a Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başlayan Bakan Fahrettin Koca, “Bu toprakların birliğini gasp eden ve aidiyet içinde olmayan düşünce yapılarını da buradan lanetliyorum” dedi. Yeni Zelanda’daki ırkçı ve vahşi islamofobik saldırıyı da lanetlediğini söyleyen Bakan Koca, “Küresel emperyal dünyanın ve İslamofobiyi besleyen bu dünyanın da İslam'dan artık elini çekmesini istiyorum” diyerek onları sağduyuya davet etti.

"TIBBİYELİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR"

Tıp fakültesini tercih etmenin hem fedakârlığı hem de başarıyı zorunlu kıldığını belirten Koca, şöyle devam etti: "Ülkemizde tıbbı kazanmak için milyonlarca kişiyi geride bırakarak zirveye tırmanmanız gerekir. 2018 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavına 2 milyonun üzerinde kişi başvurdu. Açılan tıp kontenjanı ise 14 bin 643'tür. Ancak hekim sayımız 150 binlerdedir. İlk bakışta bu rakamlar sizlere çarpıcı gelebilir. Ancak gelişmiş ülkelerle kıyaslandığımızda hekim sayısı açısından da, nüfusa oranla yatak sayısında da hala oldukça gerilerdeyiz. Tıbbiyeli olmak bir ayrıcalıktır.”

"HEKİMLİK ÜSTÜN MEZİYETLER GEREKTİRMEKTEDİR"

Koca, sağlık hizmetinin insan odaklı bir hizmet olduğunu aktararak, "Doktorundan hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedakarlık ister. Yoğun mesailerin geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirdiği, kaderin mutsuz yüzü ile tanışmış insanların mutlu edilmesi uğruna mutlulukların feda edildiği bir ömre talip olmak vardır bu yolda, Hekimlik üstün meziyetler gerektirmektedir.  Ancak ne yazık ki her bilgili ve becerikli doktor, aynı zamanda hikmet sahibi usta bir hekim değildir." ifadelerini kullandı.

“BUNUN BİR BENZERİ DÜNYADA YOK”

Sağlıkta, Türkiye’nin dünyada geldiği konuma değinen Koca, “ Yurt dışına tedavi için giden birçok vatandaşımızın bulunduğunu biliyoruz. Ve şimdi sadece yurt dışından hastanın geldiği, sağlık turizminde de önemli bir paraya sahip olduğumuz bir döneme girdik. Ve sağlıkta önemli bir sisteme sahibiz. Bu sistem özellikle dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmayan bütün vatandaşlarının geri ödemek durumu içinde bulunduran ve her geçen gün kapsayıcılığını giderek artıran bir geri dönüşüm sistemine sahip. Geri ödeme sistemine sahibiz. Bunun bir benzeri dünyada yok ve dünya her geçen gün kapsayıcılığı daraltan, katılım ve katkı paylarını artıran bir süreç içerisindeyiz.” diye konuştu.

“BİZ DÜŞÜK MALİYETLERLE YAPIYORUZ”

Dünyada sağlıkla ilgili sorunu çözen çok fazla ülkenin olmadığını kaydeden Koca, “Biz bunu yaparken de sürdürülebilirlik anlamında dünya ölçeğinden bu kadar kapsayıcılığa rağmen daha düşük maliyetlerle yapıyoruz. Biz yeni dönemde 82 milyon vatandaşımızın hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli, sürdürülebilir bir sağlık hizmetini hedefliyoruz. Bu çerçevede şehir hastaneleri de sağlıkta geldiğimiz noktayı taçlandırma noktasında önemli bir aşama olacaktır. Bir şehir hastanelerinde sadece iş birliğiyle yapılan hastaneler olmaz. Bir örneği Konya’da da devam eden ve gelecek yıl açılmasını planladığımız önemli bir hastanedir. Şuana kadar 9 tane hastanemizin açılışı yapıldı.” diye açıkladı.

Daha sonra Bakan Koca, öğrencilerin meslekle ilgili taleplerini dinledi ve sorularını yanıtladı. 

bakannn3.jpg

bakan-6.jpg

bakan-1-002.jpgSÜMEYRA KENESARI/YENİ HABER GAZETESİ

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum