1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Soylu'dan S-400 açıklaması
Bakan Soylu'dan S-400 açıklaması

Bakan Soylu'dan S-400 açıklaması

çişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'nin bir S-400 meselesi vardır. Rusya'dan alacağımız savunma füzeleri. Mesela, Türkiye bunu niye ister? Türkiye bunu bir level daha yükselmek için ister.

A+A-

Bakan Soylu, Bayrampaşa'daki programları kapsamında Karadeniz Gençlik  Birliği'nde (KARGEB) gençlerle buluştu.

Türkiye'nin dünyanın en kıymetli arazisine sahip olduğunu belirten  Soylu, doğudan nitelik, batıdan ise genç nüfus sebebiyle nicelik olarak üstün  olduğunu söyledi. Soylu, doğu ile batı arasındaki tek güvenilir köprünün Türkiye  olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya üzerinde çeşitli oyunlar  oynandığına dikkati çeken Soylu, "Bu coğrafyanın üzerinde çok oyunlar oynanır.  Eğer karakterinizde Osmanlı ve Selçuklu varsa tekrar aynı karaktere  döndürülmemeniz için çok oyunlar oynanır. Eğer elinizde Orta Doğu veya Hazar, iki  tane enerji çanağıyla ilgili sürekli gelişme potansiyeli taşıyan bir enerji  atmosferinin içerisindeyseniz bu ülkenin üzerine çok oyunlar oynanır. Ve bu  ülkenin ederini düşürmeye çalışırlar yani kıymetini düşürmeye çalışırlar. Bugün  yapılan budur, başka hiçbir şey değil." dedi.

Türkiye üzerinde hesap yapan ülkelerin varlığını işaret eden Soylu,  şöyle devam etti:

"Hala herkesin bir Akdeniz hesabı vardır, hala herkesin bir Karadeniz  hesabı vardır ve hala herkesin bir İstanbul hesabı vardır. Bu hesap bitmez. Bizim  bu hesaba sahip olabilmemiz ve galip gelebilmemiz için yapmamız gereken çok açık  ve nettir, güçlü olmak zorundayız.

Terörizmde PKK'yı, PYD'yi ve FETÖ'yü kendi kucağında büyüten ülkeler  yok mu, hala sahip çıkan ülkeler yok mu? Hani terörizme karşı dünyanın bir araya  gelebileceği bir değerlendirme sürekli ortaya konulurdu. Demek ki bunların  hiçbiri doğru değil."

Bakan Soylu, Avrupa Birliği projesinin özgürlük ve açılış projesi  olarak başladığını ancak gelinen noktada kısıtlama ve endişe projesine  dönüştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği projesi aslında bir özgürlük ve açılım projesi olarak  başladı. Şimdi ise geldiği noktada bir kısıtlama projesine, bir endişe projesine  dönüşmüştür. Londra'nın, Hamburg'un ve Paris'in sokaklarında ağır makineli  tüfeklerle özel harekat polisleri gezmektedir. Ürküyorlar ve korkuyorlar. Neden?  Sebepleri de kendisidir çünkü. Dünyadaki bu gelir adaletsizliği, gelir  eşitsizliğinin kaynağı... Biz son 300 yıldır dünyanın egemeni değiliz. Dünyanın  egemeni batıdır ve Avrupa'dır. İlk kez batıdan bu egemenlik şimdi doğuya doğru  kaymaya çalışıyor. Esas kavga da budur zaten, dünyanın merkezinin nereye kayacağı  kavgasıdır. Dünyanın merkezi Avrupa'ydı, son 300-400 yıldır, Rönesans'tan  itibaren, denizlerin keşfinden itibaren."

"(S-400 FÜZELERİ) BU BİZİM MİLLİ TALEBİMİZDİR, BUNUN SİYASAL BİR  FARKLILIĞI OLAMAZ"

Avrupa'nın dinamizm ve üretebilme kabiliyetinden giderek  yoksunlaştığını ifade eden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Eğer siz Avrupa'dan 10 yaş gençseniz ve Avrupa dinamizmiyle beraber  üretebilme kabiliyetinden giderek yoksunlaşıyorsa o bir şey arar, diğer ülkelerde  kendine köle arar. Ucuz maliyette üretecek işçi arar. Tarih yeniden bir kölelik  tarihine dönmeye başlar. Eğer siz buna kafa kaldırıyorsanız size kan gütmeye  başlar. Kavga budur, kavga başka bir şey değil. Hele bir de sadece kendinizi  değil başka ülkeleri de uyandırıyorsanız daha tehlikeli bir hal alırsınız. Bunu  başarabilirler mi? Ben başarabilecekleri kanaatinde değilim, çünkü yetenekleri  yok ve güçleri de yok aslında. Başka şeyleri yapabilecekleri güçleri muhakkak  vardır ama bunu sağlayabilecek güç için hem ekonomik güç ama bir taraftan da  siyasal güç olması gerekir. En basit kuraldır, bir ülkenin en yüksek güce  ulaşabilmesi için ilk önce siyasal gücü, askeri gücü, ekonomik gücü olması lazım.  Bunların bir arada olduğu ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu kadar  açık ve nettir. Onun için bizim ekonomik açıdan da çok güçlü olmamız lazım,  askeri açıdan da çok güçlü olmamız lazım."

Soylu, S-400 konusuna değinerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bir S-400 meselesi vardır. Rusya'dan alacağımız savunma  füzeleri. Mesela, Türkiye bunu niye ister? Türkiye bunu bir level daha yükselmek  için ister. Dışarıdan kendisine gelebilecek bir tehlikeyi bertaraf etmek, aslında  oyunda bir iki basamak daha üste çıkmak için ister. Bu bizim milli talebimizdir,  bunun siyasal bir farklılığı olamaz. Şu anda sınırlarımıza dışarıdan atılabilecek  bir füzeyi böyle karşılayabilecek bir defansımız ve güvenlik barikatımız söz  konusu değildir. Bunu istemeyen ne demek ister? Türkiye tehlikeye açık olsun  ister. Bu Türkiye'nin şu anda en önemli meselelerinden bir tanesidir. Eğer bunu  sağlarsanız tam bağımsızlığınızı sağlamış olursunuz ve özgürlüğünüzü sağlamış  olursunuz."

HABERE YORUM KAT