1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan'dan Rus silahı ile ilgili flaş açıklama: Acil ihtiyacımız var
Bakan'dan Rus silahı ile ilgili flaş açıklama: Acil ihtiyacımız var

Bakan'dan Rus silahı ile ilgili flaş açıklama: Acil ihtiyacımız var

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, S-400 hava savunma sistemiyle ilgili Rusya'yla son teknik değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti. Bakan Işık, bundan sonra artık siyasi karar noktasına gelineceğini söyledi.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Işık, TBMM'de bir grup gazeteciyle sohbetinde gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'TEKNİK DEĞERLENDİRMELER KISA SÜREDE BİTER'

Türkiye ile Rusya arasında S-400 füze savunma sistemine ilişkin görüşmeler konusundaki soruları da yanıtlayan Işık, "Rusya ile ilgili son değerlendirmeler yapılıyor. Teknik değerlendirmeler. Bu teknik değerlendirmeler kısa sürede biter. Ondan sonra artık siyasi karar noktasına gelinir" dedi.

'ASIL HEDEFİMİZ KENDİ SİSTEMİMİZİ GELİŞTİRMEK'

Türkiye olarak asıl hedeflerinin kendi sistemlerini geliştirmek olduğunu vurgulayan Bakan Işık, şöyle konuştu: "Bununla ilgili programı da başlattık. Hem Ar-Ge olacak hem de geliştirme, yani hem araştırma hem geliştirme. Burada mesela Batılı şirketler bizimle işbirliği yapmak istiyorlar. Biz de ona açığız. Pazartesi günü ben Paris'te olacağım, uzay ve havacılık fuarında olacağım. Orada da görüşeceğim firmalar olacak. Birlikte proje yapma imkanımız da var, bizim kendi projemizle onların birikiminden yararlanma imkanımız da var. Hangisi işimize gelirse, onu değerlendireceğiz."

'S-400'LER ACİL İHTİYACIMIZ'

Bakan Işık, Türkiye'nin kendi sistemini geliştirme projesinin S-400'le ilgili görüşmeleri nasıl etkileyeceğinin sorusu üzerine de, "S-400'ler bizim acil ihtiyacımız" dedi. Görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Işık, "Teknik çalışmada son noktaya geldik" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT