1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balıkçılar Güzelbahçe’de buluşacak
Balıkçılar Güzelbahçe’de buluşacak

Balıkçılar Güzelbahçe’de buluşacak

İzmir'de, merakla beklenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı'nın Güzelbahçe ilçesinde düzenlenecek kortej yürüyüşüyle start alacağı belirtilirken, bayram boyunca vatandaşlara 10 ton balık dağıtılacak, sektörün sorunları masaya yatırılacak.

A+A-

Güzelbahçe ilçesinde, 2011 yılındaki Kabotaj Bayramı'nda düzenlenen "Deniz ve Balıkçılık Festivali" sektörün talebi doğrultusunda ulusal boyuta taşındı. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı, 4 Ağustos 2016 Perşembe saat 19.00'da Güzelbahçe Kültür Merkezi önünden başlayacak kortej yürüyüşüyle başlayacak. Kortej yürüyüşünün ardından saat 20.00'de ise Güzelbahçe 2. Liman'da saat halka ücretsiz balık ekmek dağıtılacak. Ayrıca en yaşlı ve en genç balıkçı ödül töreninde gerçekleşeceği etkinlikte, gurme ve beslenme uzmanlarının katılımıyla söyleşiler gerçekleştirilecek ve sektörün sorunları da ele alınacak.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Avrupa Birliği'nde 22 kilogram olan kişi başına balık tüketiminin Türkiye'de 8.6 kilogram olduğuna dikkat çekerek "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yeteri kadar balık tüketmiyoruz. Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı ile balık tüketimini artırmak istiyoruz" dedi. Güzelbahçe'nin Ege'nin balık başkenti olması için alt yapı çalışmaların sürdüğünü ifade eden Başkan İnce, "Yeni yapılacak barınaklar, Güzelbahçe'ye konulacak vapur seferleri ile bu hedefimize de ulaşacağız. Ancak asıl hedef sağlık. Balık tüketilmesini istiyoruz çünkü balık demek sağlık demektir. Eğer çocuklarınızın daha sağlıklı, kendinizin de daha sağlıklı, zinde olmasını istiyorsanız balık tüketin. Bu bayramın tek anlamı budur. Gelin balık ziyafetine ortak olun. İnanın kendinize en büyük iyiliği yapmış olacaksınız" diye konuştu.

10 ton balık dağıtılacak

Üç gün sürecek bayramda, halka 10 tona yakın balık ikram edeceklerini ifade eden Başkan İnce, şöyle devam etti:

"Bayram kapsamında bir dizi etkinlikler de olacak. Paneller, söyleşiler, yarışmalar yapılacak. Vatandaşlarımızı deniz ve balıkçılık konusunda bilinçlendirmek istiyoruz. Sektör temsilcileri, üreticiler ve tüketicileri aynı ortamda buluşturmak istiyoruz. Bunun için tüm hazırlıklar tamam. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerde tüm İzmirlileri bayram coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz."

Balıkçılar Güzelbahçe’de buluşacak

Balıkçılar Güzelbahçe’de buluşacak

HABERE YORUM KAT