1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Balkanlar'da Müslümanlar Kadir Gecesi'nde camilere akın etti
Balkanlar'da Müslümanlar Kadir Gecesi'nde camilere akın etti

Balkanlar'da Müslümanlar Kadir Gecesi'nde camilere akın etti

Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde camilere akın etti.

A+A-

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi dolayısıyla, Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar camilere akın etti.

Kadir Gecesi münasebetiyle Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Hırvatistan ve Karadağ'daki camiler doldu taştı.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'ne gelen yüzlerce Müslüman, teravih namazının kılınmasının ardından Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Camide, gece boyunca Kur'an okundu, Boşnakça ve Türkçe ilahiler seslendirildi.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Osmanlı Çarşısı'nda bulunan Arasta Camisi'ne akın eden Müslümanlar, Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Camideki programa, Yiğit Paşa Külliyesi'nin açılışı için başkent Üsküp'te bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de katıldı.

Kadir Gecesi dolayısıyla başkent Üsküp'teki Murat Paşa Camisi de vatandaşlarla doldu taştı. Camide yer bulamayan cemaat, teravih namazını cami avlusunda kıldı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı Camisi'nde toplanan vatandaşlar ise Kadir Gecesi vesilesiyle Kur'an okudu ve dua etti. Camide düzenlenen programda Bayraklı Cami İmamı Ramadan Mehmedi vaaz verdi.

Kadir Gecesi dolayısıyla Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar'da da teravih namazının ardından çeşitli programlar düzenlendi.

Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Ethem Bey Camisi'ni dolduran Müslümanlar, teravih namazının ardından dua etti. Camide ayrıca, Kur'an-ı Kerim okundu, ilahiler seslendirildi.

Kosova'nın başkenti Priştine'de de Fatih Sultan Mehmet Camisi'ni dolduran vatandaşlar, Kadir Gecesi'ni dua ederek ve Kur'an-ı Kerim okuyarak geçirdi.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, şehirle aynı ismi taşıyan camide toplanan iki bini aşkın Müslüman, dua etti, Kur'an okudu. Camideki Kadir Gecesi programı kapsamında, Zagreb İmamı Aziz Alili vaaz verdi.

Balkanların en küçük ülkesi Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki tarihi Osmanagic Camisi'nu dolduran Müslümanlar, dualar etti, Kur'an-ı Kerim okudu. Karadağ'da Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Rozaje, Bijelo Polje ve Pljevlja, Ulcinj ve Bar gibi şehirlerde de Kadir Gecesi idrak edildi.

HABERE YORUM KAT