1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ban Ortadoğu raporuna BMGK'dan destek isteyecek
Ban Ortadoğu raporuna BMGK'dan destek isteyecek

Ban Ortadoğu raporuna BMGK'dan destek isteyecek

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, önümüzdeki hafta BM Güvenlik Konseyine Ortadoğu Dörtlüsü'nün raporuyla ilgili brifing verecek ve destek isteyecek.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, önümüzdeki hafta BM Güvenlik Konseyine (BMGK) Ortadoğu Dörtlüsü'nün raporuyla ilgili brifing verecek ve destek isteyecek.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlediği basın toplantısında, Genel Sekreter Ban'ın BMGK'da Ortadoğu Dörtlüsü'nün geçen hafta yayımladığı ilk raporuyla ilgili brifing vereceğini bildirdi.

Ban'ın üye ülkelerden rapora destek isteyeceğini belirten Dujarric "Biz bu konuda Güvenlik Konseyi üyelerinden destek bekliyoruz ve bunun raporu ileri taşımak için bize yol göstereceğine inanıyoruz." dedi.

BM, Avrupa Birliği, Rusya ve ABD'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü geçen hafta yayımladığı raporunda, İsrail ve Filistin'e iki devletli çözüm çağrısında bulunurken, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için gerekli koşulların yaratılmasını istemişti. Raporda, İsrail’e uluslararası hukuku çiğneyen yerleşim yeri faaliyetlerini durdurması çağrısında bulunulmuştu.

Raporun yayınlanmasından 4 gün sonra İsrail hükümeti, Filistin topraklarında 800 yeni yerleşim yerinin inşa edileceğini duyururken, BM Genel Sekreteri Ban İsrail'den rapora uymasını isteyen bir yazılı açıklama yapmıştı.

HABERE YORUM KAT