1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Yardımcısı Şimşek:"FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde"
Başbakan Yardımcısı Şimşek:"FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde"

Başbakan Yardımcısı Şimşek:"FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde"

Şimşek:- "Şunu bilmelisiniz ki, bu FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde. Bu gizli bir şebeke. Bu dini bir tarikat ve ülkeyi gayrimeşru bir şekilde ele geçirmek istiyor. Bu bir suç örgütü. Şiddet ve kanlı bir darbe teşebbüsünde bulundu.

A+A-

LÜKSEMBURG (AA) - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Şunu bilmelisiniz ki, bu FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde. Bu gizli bir şebeke. Bu dini bir tarikat ve ülkeyi gayrimeşru bir şekilde ele geçirmek istiyor. Bu bir suç örgütü. Şiddet ve kanlı bir darbe teşebbüsünde bulundu. Mahkemeler açık bir biçimde FETÖ’yü terör örgütü olarak tanıdı." dedi.

Şimşek, Lüksemburg’da yerel basına düzenlediği basın toplantısında FETÖ'nün darbe girişimi hakkında bilgilendirmede bulundu. Şimşek, "Türkiye’de son ayarda çok şey yaşandı. Bazen olanları dışarıdan anlamak zor. Bizim burada vermek istediğimiz bazı mesajlar var. Darbe teşebbüsüne rağmen Türkiye, iş dünyası ve bireyler açısından normale döndü. Bizim, AB'ye üyeliğe olan bağlılığımız sürüyor." dedi.

Avrupalı siyasilerin Türkiye’yi ziyaret edip yaşananları kendilerinden dinlediklerinde olayları daha iyi anladıklarını belirten Şimşek, FETÖ darbe girişimine karşı Türk insanının hep beraber ayağa kalktığını ve demokrasinin geleceğini kurtardığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’de darbe teşebbüsüne yönelik her siyasi görüşün ve etnik yapının birlik ile beraberlik halinde durduğuna işaret ederek, "Bu darbe teşebbüsü, demokrasiyi ve hukuku yıkmak içindi. Biz, Türkiyede hukukun egemenliğini kuvvetlendireceğiz." diye konuştu.

Türkiye’nin Lüksemburg’la mükemmel siyasi ilişkileri olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Karşılıklı olarak yatırımlarımız son yıllarda güçlü bir şekilde artıyor. Türkiye, büyük bir ülke. Türkiye’nin Kuzey Afrika, Balkanlar, Orta Doğu ve Orta Asya’yla sıkı bağları var. Lüksemburg’la bu bölgelerde beraber işler yapabiliriz." ifadelerini kullandı.

Şimşek, Türkiye’nin darbe girişimi sonrasında normale döndüğünü anımsatarak, ekonomik reform programına devam edileceğini dile getirdi.

Açıklamalarının ardından Lüksemburglu bir gazetecinin FETÖ hakkındaki sorusu üzerine Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

"Şunu bilmelisiniz ki, bu FETÖ organizasyonu görünenin çok ötesinde. Bu gizli bir şebeke. Bu dini bir tarikat ve ülkeyi gayrimeşru bir şekilde ele geçirmek istiyor. Bu bir suç örgütü. Şiddet ve kanlı bir darbe teşebbüsünde bulundu. Mahkemeler açık bir biçimde FETÖ’yü terör örgütü olarak tanıdı."

Şimşek, Türkiye’nin, dost ve müttefik ülkelerden FETÖ'nün finansmana erişimine engel olmalarını istediğini ifade etti.

Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü hakkında bir basın mensubunun sorusu üzerine Şimşek, "İfade ve basın özgürlüğü demokrasinin ana unsurlarıdır. Ancak, herhangi bir ülke, basının şiddetin ve terörün teşvik edildiği bir mecra olarak kullanılmasını kabul etmez. Yapılanların, basınla bir ilgisi yok, suç örgütüyle ilgili. Biz PKK ve DAEŞ’le uzun süredir mücadele ediyoruz." açıklamasına yer verdi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Lüksemburglu gazetecilere FETÖ yapılanmasının Türkiye’deki faaliyetleri, yapılanması ve önemli kurumları ele geçirmeye çalışmasıyla ilgili bilgi verdi.

Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da toplantıda yer aldı.

Şimşek, Lüksemburglu basın mensuplarıyla görüşmesinin ardından, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’la ikili görüşme gerçekleştirdi.

 

HABERE YORUM KAT