1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Basın demokrasinin olmazsa olmazlarından”
“Basın demokrasinin olmazsa olmazlarından”

“Basın demokrasinin olmazsa olmazlarından”

Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak Basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu söyledi.

A+A-

Memur-Sen Konya İl Temsilciliği ve Eğitim Bir-Sen Konya Şubesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Konya basınını bir araya getirdi. Basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu ifade eden Memur-Sen Konya İl Temsilcisi, Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, özgür ve tarafsız bir basının halkın gerçekleri öğrenmesine, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkı yapacağını söyledi. Basın çalışanlarının görevlerini karşılaştıkları onca zorluğa rağmen devam ettirdiğini ifade eden Karlıer, “Mesleğin yıpratıcı şartlarına rağmen dünyanın farklı bölgelerinde can güvenliklerini de tehlikeye atarak haber peşinde koşan gazeteciler saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak eden bir anlayışla görevlerini yerine getiriyor” dedi.

nazif-karlier-1.jpg

GERÇEK GAZETECİ DEMOKRASİNİN GÜVENCESİDİR

Basının 15 Temmuz’da hain darbe girişiminde dik durduğunun altını çizen Karlıer, “Demokrasiden, milli iradeden özgürlüklerden yana olan medyanın önemi ve gerekliliği ihanet şebekesinin 15 Temmuz’da başlattığı darbe girişiminde net bir şekilde ortaya çıktı. Darbe girişimini püskürten milletin alanlara çıkmasında yaptığı olumlu yayınlarla önemli bir rol üstlenmiştir. Bu vesileyle milletimizin o destansı duruşuna ve mücadelesine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

nazif-karlier-4.jpg

BASIN ÇALIŞANLARI SENDİKALAŞMALI

Gazetecilerin haklarının korunması, daha iyi imkanlara kavuşturulmalarının hem hayatlarını hem de mesleklerini en iyi şekilde yapmalarını sağlayacağını ifade eden Karlıer,  “Görevlerini yerine getirmek için her şartta görevleri peşinden koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesaisi olmadan halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele takdire şayandır. Ancak sendikal örgütlenme oranının düşük olduğu iş güvencesinin olmadığı ve alın terinin karşılığının alınamadığı sektörde öncelikli konu sendikal örgütlenme olmalıdır. Bugünün, sendikal örgütlenmenin önünün açıldığı, sosyal ve ekonomik hakların teslim edildiği bir gün olmasını, basın mensuplarının tekrar bayram yapmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını temenni ediyor, çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutluyorum” diye konuştu.

nazif-karlier-2.jpg
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT