1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Kavuş; “Çocuklarımızın iyi eğitim almaları her kesimin en önemli milli davasıdır”
Başkan Kavuş; “Çocuklarımızın iyi eğitim almaları her kesimin en önemli milli davasıdır”

Başkan Kavuş; “Çocuklarımızın iyi eğitim almaları her kesimin en önemli milli davasıdır”

Meram Belediyesi, çocukların eğitimlerine katkı sunmak amacıyla yepyeni bir proje başlattı.

A+A-
Meram Belediyesi, çocukların eğitimlerine katkı sunmak amacıyla yepyeni bir proje başlattı. Öğrencilerin bilime olan merakını ve tarih şuurunu artırmayı hedefleyen proje kapsamında Meram’ın uzak mahallelerinde okuyan çocuklara, Konya Bilim Merkezi ve 80 Binde Devr-i Alem Parkı gezdirilecek. En büyük yatırımın gelecek nesillere yapılan yatırım olduğunu kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “İyi eğitim, tüm kesimlerin sırtlanması gereken milli bir davadır” diye konuştu.
5-014.JPG
 
Meram Belediyesi, Meram’da eğitim gören öğrencilerin, Konya Bilim Merkezi ve 80 Binde Devr-i Alem Parkı gezilerini kapsayan yeni bir proje başlattı.
 
                “ÇOCUKLARIN BİLİME VE TARİHE OLAN SEVGİSİNİN ARTMASI HEDEFLENİYOR”
 
Proje, 25 mahalleyi ve 15’i ilk, 11’i ortaöğretim olmak üzere toplam 26 okulu kapsıyor. Yaklaşık 2400 öğrenci ile öğretmenlerinin yararlanacağı geziler, çocukların bilime ve bilim tarihine olan meraklarını artırma, genel ve sanat tarihi noktasında bilgilendirme amacı taşıyor. Projeden Meram’ın uzak mahallelerinde öğrenim gören toplam 2379 öğrenci ve öğretmenleri yararlanacak. Meram Belediyesi’nin araçlarıyla okullarından alınacak öğrenciler, uzman rehberler eşliğinde öncelikle Konya Bilim Merkezini gezecek. 80 Binde Devr-i Alem Parkında bulunan kafetaryada yenilecek öğle yemeğinin ardından, bu parkı gezme fırsatı bulacaklar. Öğrenciler ve öğretmenleri gün sonunda yine Meram Belediyesinin araçlarıyla okullarına bırakılacaklar.
 
 “ÇOCUKLARIMIZIN GELİŞİMİ İÇİN DEĞERLİ PROJELER ÜRETME AMACINDAYIZ”
 
Proje kapsamında düzenlenen ilk gezi bugün gerçekleştirildi. Yeşildere Firuzan Işık İzmirligil İlkokulu ve Yeşil Tekke İlk ve Ortaokulları öğrencilerinin  katıldığı ilk gezide Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’ta çocuklara eşlik etti. Başkan Kavuş’la sohbet etme fırsatı bulan öğrenciler merak ettikleri soruların yanıtlarını da birinci ağızdan öğrenme fırsatı buldular. Renkli görüntülerin yaşandığı sohbet sonrası öğrenciler 80 Binde Devr-i Alem Parkını Başkan Kavuş ile birlikte gezdiler.
Başlatılan proje ile ilgili olarak bir açıklama yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çocukların fiziksel, ruhsal, zihinsel gelişimi ve onları geleceğe hazırlama amacıyla birbirinden değerli projeler ürettiklerinin altını çizdi. Onların bilime olan meraklarını artırmak ve bununla birlikte tarih şuurunu aşılamak amacıyla böyle bir projeye imza attıklarını belirten Başkan Kavuş, her açıdan iyi yetişmiş nesiller için politikalar ve yeni projeler üretmeye devam edeceklerini ifade etti.
6-008.JPG
 
 BAŞKAN KAVUŞ; “GELECEĞİMİZ ADINA NE YAPSAK AZDIR”    
 
Çocuklar için daha yaşanabilir bir şehir oluşturmak amacıyla, oyun alanları, okul çevreleri düzenlemeleri, spor alanları ve parkların yapımına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Başkan Kavuş, “Vaatlerimizde çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere tüm dezavantajlı grupları ayrı konu başlıkları altında değerlendirdik. Hizmetlerimizde önceliği, bu gruplar şekillendirecek. Çocuklarımız için göreve gelir gelmez kolları sıvadık. Onların kitaplara daha rahat ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla kuracağımız sanal kütüphane ve park olmayan mahallelerimize yapacağımız parklar gibi yatırımları projelendirirken amacımız, taşrada yaşayan çocuklarımızında merkezde bulunan olanakların aynısına sahip olmalarıydı. Biz biliyoruz ki; Meram’ın en rahat yerindeki hizmeti, en uzakta bulunan mahalleye taşıdığımız gün başarıyı yakalarız. ‘Meram’ın en merkezi yerinde ne varsa en uzak yerinde de o olmalı, buradaki çocuklarımız hangi şartlarda büyüyorlarsa, oradaki çocuklarımızda o şartlarda büyümeli’ anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu projede bu anlayışımızın bir göstergesidir” diye konuştu.
 
“EĞİTİM, TÜM KESİMLERİN SIRTLANMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ MİLLİ DAVADIR”     
 
Meram’da eğitim gören çocukların, yaşayarak, görerek, dokunarak öğrenecekleri, eğitimlerinde önemli bir yer teşkil edecek ve aynı zamanda eğlenip dinlenecekleri bir program olması amacıyla geziye, hem Konya Bilim Merkezi’ni hem de 80 Binde Devr-i Alem Parkını dahil ettiklerini kaydeden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çocukların ve gençlerin bilime olan ilgi ve meraklarını artırmak, teknolojiyi daha doğru kullanmalarını sağlamak ve bunlarla birlikte tarih şuurunu taze dimağlara işlemek bu ülkede yaşayan her bir ferdin en önemli görevi hatta davası olmalı’ düşüncesinden hareketle böyle bir projeye başladık. Eğitim davası sadece bir kesimin davası değil, siyasetçiden bürokratına,  öğretmenden her anne babaya kadar topyekün hepimizin görevi. Onları her açıdan koruyup kollamak, onlara sahip çıkmak hep birlikte seve seve omuzlayacağımız en önemli yükümüzdür. Bu göreve ne denli sahip çıkarsak, geleceğimiz o denli sağlıklı temeller üzerine oturacaktır” 
6-008.JPG

HABERE YORUM KAT