1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Başkan Yağcı’nın Mevlana Haftası mesajı
Başkan Yağcı’nın Mevlana Haftası mesajı

Başkan Yağcı’nın Mevlana Haftası mesajı

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 7-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Mevlana Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

A+A-

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 7-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Mevlana Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Yağcı, yayımladığı mesajında; Mevlana sadece Konya'nın veya Türkiye'nin değil, bütün dünyanın büyük bir değeri olduğunu belirtti. Mesajında, "Hazreti Mevlana; sevgi, kardeşlik, barış, hoşgörü, iyi niyet, umut ve günahlardan tövbe etmenin en güzel timsalidir" ifadesine yer veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları kaydetti:

'Hazreti Mevlana'nın temsil ettiği sevgi, kardeşlik, barış, hoşgörü, iyi niyet insanı düşünceye sevk eden ve büyük bir boşluğa hitap eden vazgeçilmezlerimiz. Dünyada Hazreti Mevlana'ya olan ilginin gittikçe arttığını görüyoruz. Dünyanın her yerinde Mevlana'nın görüş ve düşüncelerine bugün bütün dünyada büyük bir ilgi var. Aslında bunun altında yatan et temel neden ise birçok yönden karışıklık ve bunalım içinde olan dünyanın, Mevlana'nın öğütlerine olan ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan baktığımızda, Mevlana, sadece Konya'nın bir değeri değil, ülkemizin ve hatta tüm dünyanın adeta insanlığın övünebileceği, gurur duyabileceği ve hep birlikte istifade edebileceği insanlığın büyük bir değeridir. "İnsan yaratılmışların en şereflisidir" düsturuyla her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olduğu gibi, bizler de "İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın" gibi evrensel bir sözün sahibi Şeyh Edebali diyarında, vatandaşlarımıza bu doğrultuda hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle tarihi referansları güçlü olan nesiller olarak, bu topraklara hatta tüm dünyaya bu öğretilerin ve tavsiyelerin iletilmesi için gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz. Şeyh Edebalı'nın "İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın" düsturuyla hizmetlerimizi sürdürdüğümüz gibi Hazreti Mevlana'nın anlaşılması ve öğütlerinin duyurulması noktasında ilimizde birçok etkinlik ve programlar gerçekleştiriyoruz. Bu yoğun duygu ve düşünceler ile Gönüller Sultanı Hazreti Mevlana'yı 743. vuslat yıl dönümünde gönlümüzdeki ve düşüncemizdeki şevk, sevgi, rahmet ve minnet duyguları ile anıyoruz."

HABERE YORUM KAT