1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Batının politikası makyavelist ve çifte standartlara dayalı'
'Batının politikası makyavelist ve çifte standartlara dayalı'

'Batının politikası makyavelist ve çifte standartlara dayalı'

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, "Batının, Türkiye'de yaşananlara yönelik politikası makyavelist ve çifte standartlara dayalıdır." dedi.

A+A-

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Muhyiddin Ali Karadaği,  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi ve Türkiye'nin halihazırdaki bölgesel ve uluslararası durumuna ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Batının, Türkiye'de yaşananlara yönelik politikası makyavelist ve çifte standartlara dayalıdır. Çifte standart siyaset yapanlar, kendilerinden utanmazlar. Örneğin OHAL'dan dolayı Türkiye'yi eleştirirken Almanya, birkaç gün önce Münih kentindeki olaylardan dolayı OHAL ilan etti." diye konuştu.

Türkiye'deki darbe girişimine karşı uluslararası toplumun onurlu bir duruş sergilemediğini, hatta çoğu ülkenin de istenilen düzeyde haklının yanında yer almadığını belirten Karadaği, "Şeffaf ve nezih seçimlerle başa gelen yönetimi devirmek için 15 Temmuz'da ciddi bir darbe girişimi yapıldı. İnsani ve demokratik olan herkesin bu darbeye karşı meşru hükümetten yana olması gerekirdi, ancak yapmadılar." değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın darbenin başarısız kalmasında iyi bir rol üstlendiğinin altını çizen Karadaği, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatları doğrultusunda imam, hatip ve müezzinlerin camilerden halkı harekete geçirdiğini dile getirerek, "Diyanetin camiler üzerindeki çalışması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meydanlara çıkma çağrısını insanlara ulaştırmada yardımcı oldu. Bizim İslam alemindeki dini bazı kurumlar ise hükümetlerin kontrolünde olur ve onların başına da kendi siyasetlerini benimseyen kimseler getirilir. Bunun en açık örnekleri de Mısır Fetva Kurulu ve Ezher Kurumu, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbe sırasında meşru yönetim yerine darbecilerden yana saf tuttu." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT