1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bedeli ağır olur!
Bedeli ağır olur!

Bedeli ağır olur!

112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezine gelen çağrıların çoğunun asılsız olduğunu ifade eden Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, bu durumun gerçekten ihtiyacı olanlara zaman kaybettirdiğini söyledi.

A+A-

112 Acil her türlü durumda vatandaşın yanında oluyor. Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle 112 çalışmaları hakkında Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu. 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nın amacının, vatandaşın acil sağlık hizmetleriyle ilgili farkındalığını artırmak hem de 112 ‘de dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekebilmek olduğunun altını çizen Küçükkendirci, “Bunların başında ‘yaşama yol ver’ kampanyası var. Zamanla yarışan ve hayati önem arz eden bir durumda hastayı en hastaneye en yakın zamanda yetiştirme gibi bir durum söz konusu. Bu durumu en sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için bu kampanyayı uygulamak zorundayız. Birçok büyükşehirde trafik yoğunluğu ve sürücülerin bazen umursamaz tavırları bu kampanyayı yürürlüğe koymayı gerektirdi. Konya’da bu hassasiyet sağlanmış vaziyette. Ciddi bir problem yaşanmıyor fakat zaman zaman aracın nereden geleceğini bilememek siren sesini duyup algılayamamak bazen ambulansın arkasına takılmak gibi konular söz konusu olabiliyor. Burada önce zarar verme mantığıyla hareket edilmesi gerekiyor” dedi.

hasan-kucukkendirci-001.jpg

GÜNLÜK 5 BİN ÇAĞRI

112 ortak çağrı merkezimize günlük 5 bin civarında çağrı aldıklarını ifade eden Hasan Küçükkendirci, “Sadece bunların 500 tanesine ambulans gönderebiliyoruz. Çünkü geriye kalan 4500 çağrı asılsız ve gereksiz çağrılar oluyor. Yıllık bazda da 1 buçuk milyon çağrı yapıyor. 150 bini aşan bir vaka yapıyor. Siz asılsız çağrıla 112’yi meşgul ederseniz yarın gerçekten ihtiyaç olduğu zaman yalancı çoban durumuna düşmüş olabilirsiniz. Buraya düşmemek için 112 çağrı merkezini fazla meşgul etmememiz gerekiyor. Merkez çalışanlarımız Gerçekten acil mi değil mi diye bütün vakaları değerlendirmeye tabi tutuyor. Herkes kendisini acil olarak kabul ediyor. Ateşi olanda, baş ağrısı olanda acil atfediyor” diye konuştu.

ACİL KAVRAMI VATANDAŞIN ZİHNİNDE İYİ OTURMALI

“Ani bilinç kaybı, düşme, çarpma ve buna bağlı bilinç kayıpları, nöbet geçirmeler, göğüs ağrısı ve ona eşlik eden kalp krizi, solunum güçlükleri, trafik kazaları, tramvatik yaralanmalar, kesici ve delici yaralanmalar, zehirlenmeler gibi konularda mutlaka 112 aranmasını istiyoruz” diyen Küçükkendirci, “Bu tarz vakalarda telaşla aranmıyor. Bir an önce hastaneye yetiştirilme çalışıyor. Biz de vatandaşların aramasını istiyoruz. Çünkü tedavi oradan başlasın. Bir damar yolu açılsın, kalple ilgili bir sorun varsa o giderilsin, hastaneye gitmeden gerekli önlemler alınsın. Çünkü bunlar saniyelik işler bir an önce tedavisine başlanması gerekiyor. Acil kavramının vatandaş zihninde iyi oturması gerekiyor. Bu konuda danışman hekimlerimiz hastalıklar konusunda bilgi veriyorlar.  Yanlış ihbarda 250 TL para cezası var. Eğer sık sık rahatsız ediyorsa. Ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Çok sık yaptıklarında da telefon numaraları sisteme tanıtılmıyor. Gerçekten bir sıkıntısı olduğunda 112’yi de arayamıyor. Bunun biraz caydırıcılığı oldu. 8 binlerde olan çağrılar 5 binlere düştü. Bunun arzu edilen noktası çok daha aşağıya düşmesidir” şeklinde konuştu.

ihbar.jpg

146 BİN 445 VAKADA 4 MİLYON 150 BİN KİLOMETRE YOL

26 Konya merkez, 38 ilçe ve 1 tane hava olmak üzere toplamda 65, 112 istasyon olduğunu belirten Küçükkendirci, “Bunlarda biri de hava ambulansı istasyonu. 17 ilde var. 2009 yılında başladık. O günden bugüne 1500 vatandaşımızı sağlığına kavuşturmaya çalıştık. 97 tane kara ambulansımız var. Hastanelerle birlikte toplamda 150 ambulans var. Kış günlerinde kullanabilmemiz için 3 tane kar paletli ambulansımız var. Yeni doğan bebeklerimizi taşıyabilmemiz için küvez ambulansımız var. Bunlarla birlikte Konya’da belli bir yere sahip.  Kent merkezinde ortalama 6 buçuk dakikada ulaşıyoruz. Kırsal kesimlere de 15 dakikada ulaşıyoruz. Bakanlığın bize verdiği kent merkezinde 10 dakika, kırsal kesimde 30 dakikada bizlere ulaşın diyor. Biz bunları yarı yarıya çekmiş vaziyetteyiz. Yüzde 90 vakaya 10 dakikanın altında ulaşabiliyoruz.  2016 yılında 1 Aralık 2016 tarihine kadar 146 bin 445 vaka gerçekleşmiş olup, 1 Kasım 2016 itibariyle de 4 milyon 510 bin kilometre yol yapılmış durumda” şeklinde konuştu.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT