1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Berlin’de Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başladı
Berlin’de Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başladı

Berlin’de Türkler 24 Haziran seçimleri için oy kullanmaya başladı

Berlin'de Türkler 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi için oy vermeye başladı.

A+A-

Berlin'de Türkler 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi için oy vermeye başladı.

Almanya'nın en fazla yurtdışı seçmenin olduğu şehirlerinden biri olan Berlin'de vatandaşlarımız, oylarını konsolosluk bahçesine kurulan 10 seçim odasında kullandı. Oy verme işlemi için konsolosluğa gelen vatandaşların girişte üzerleri ve çantaları arandı. İlk gün itibarıyla Berlinli Türk seçmenin sandığa fazla rağbet göstermediği gözlendi.

Bu seçimlerde geçtiğimiz yıllara göre fazladan üç ülkede daha (Sırbistan, Moldovya ve Malta) seçim sandığı kurulacak. Başka bir yenilik de vatandaşlarımızın seçmen kütüğüne kayıtlı olma şartıyla, oylarını artık istedikleri ülke ve temsilcilikte kullanabilecek olmaları. Eskiden yurtdışı seçmeni oyunu sadece kendi bölgesinde ve kayıtlı olduğu yerde kullanabiliyordu. Artık vatandaşlarımız oyunu 7-19 Haziran tarihleri arasında istediği sandıkta kullanabilecek.

Yaklaşık 1 milyon 445 bin seçmenle en fazla yurt dışı seçmenin olduğu ülke olan Almanya'da seçimler Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münster, Stuttgart konsolosluklarımızda ve konsolosluk binası elverişli olmadığı için Essen, Hannover, Münih ve Nürnberg'de dış mekânda gerçekleştirilecek.

Berlin Büyükelçisi, Ali Kemal Aydın, eşi Berna Aydın ile birlikte geldiği Berlin Başkonsolosluğunda oyunu kullandı. Oy verme işleminden sonra kısa bir basın açıklaması yapan Aydın, öncelikle vatandaşlarımızı demokratik haklarını kullanmaya çağırdı.

Yaşanabilecek yoğunluk ve sıkışıklardan dolayı vatandaşlarımızın oy verme işlemlerini son güne bırakmamalarını tavsiye eden Aydın, "Bundan önceki dört seçimde olduğu gibi bu seçimin de rahat, sakin ve huzurlu bir ortamda geçmesi için her türlü tedbirler alınmıştır. Bu süreçte, bizimle yürüttükleri işbirliği ve sağladıkları destekten ötürü Alman makamlarına da teşekkür ediyorum. Oyların güvenliği, hür, adil ve şeffaf bir seçim yapılmasıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları doğrultusunda en üst standartlarda tedbirler alınmış durumda. Bu çapta, bu büyüklükte yurtdışında seçim organizasyonu yapan başka bir ülke de yok herhalde. Gerçekten dünyaya örnek bir yurtdışı seçim organizasyonu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Aydın, Almanya'da toplam 13 temsilcilikte vatandaşlarımızın 19 Haziran tarihine kadar sabah 9.00 ile akşam 21.00 arasında oylarını kullanabileceklerini sözlerine ekledi.

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik de yaptığı değerlendirmede, teknik altyapılarının gayet memnuniyet verici olduğunu, seçimlerin Berlin'de gayet iyi ve pürüzsüz şekilde başladığı bilgisini verdi.

Berlin konsolosluğumuzda hafta içi 10 sandık, hafta sonu ise 12 sandıkta hizmet vereceklerine değinen Çelik, vatandaşlarımızın bir tek yurtdışı seçmen olduklarını teyit etmeleri gerektiğini, yurtdışında seçmen oldukları sürece her yerden oylarını kullanabileceklerini söyledi.

Berlin Konsolosluğunda oyunu kullanan vatandaşımız Gönül Özlü, seçim sürecinin gayet rahat bir ortamda sorunsuz başladığını söyledi. Gurbetçilere böyle bir hakkın tanınmasının onur verici olduğunu belirten Özlü, "Bizler her ne kadar ülkemizden kilometrelerce uzak da olsak gönlümüz hep ülkemizle beraber. Başkanlık sistemine güveniyoruz. Türkiye'nin önü açılmalıydı, son birkaç sene tıkandık kaldık, birçok alanda sıkışıp kalmıştık. Başkanlık sistemi Türkiye'nin kaderiydi. Ülkemiz ve çocuklarımızın geleceği için en hayırlı olan lider kazansın" dedi.

Yurtdışı temsilciliklerde 19 Haziran'a kadar sürecek olan oy verme işlemleri, gümrük kapılarında ise 24 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Önceden randevu almak gerekmezken, oy kullanmak isteyen seçmenlerin, sandık başına mutlaka nüfus cüzdanı, pasaport gibi üzerinde T.C vatandaşlık numarası yazan kimliklerle gitmesi gerekiyor.

19 Haziran'da oy verme işlemleri bittikten sonra AK Parti, CHP ve MHP partilerinin temsilcilerinin gözetiminde 3 farklı anahtarla kilitlenecek olan oy torbaları, kilitli olarak yine bu üç partinin temsilcileri gözetiminde özel uçaklarla Türkiye'ye taşınacak. Berlin konsolosluğundaki oy kullanma işlemlerine Alman basını da büyük ilgi gösterdi.

İHA

HABERE YORUM KAT