1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Beyaz bayrak beyaz gelecek
Beyaz bayrak beyaz gelecek

Beyaz bayrak beyaz gelecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürütülen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullara 206 Beyaz Bayrak ve 29 Sağlıklı Beslenme Sertifikası takdim edildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürütülen Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullara yönelik düzenlenen Sertifika Töreni, Karatay Mevlana Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Sertifika Törenine; Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Hükümetin yeni politikalarla koruyucu sağlık hizmetlerine önem verdiğinin altını çizen Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Koruyucu sağlık hizmetleri geleceğimiz için önemli. Bizler hekim olarak baktığımız zaman birçok hastalıkların sebebi beslenme ile ilgili. Özellikle okullarda yaptığımız programlar bizi heyecanlandırıyor. Gördüğümüz en büyük sorun, eğitim sistemimizdeki bir takım boşlukların yansımaları. Yani sorumluluk bilincinden, temizliğe ve beslenme alışkanlığına varıncaya kadar çocuklarımızın okul döneminde yapılması gereken fakat geçmişte ihmal eksiklerin yansıması olarak bugün görüyoruz. Konya olarak örnek bir işbirliği sağladık. Okullarımızın yarısından çoğu beyaz bayrağı almış durumda. Ortalama 5’te biri de sağlıklı beslenme sertifikası aldı” diye konuştu.

beyaz-bayrak-beyaz-gelecek-2.jpg

BİN 22 OKUL BEYAZ BAYRAK SAHİBİ

Geçen senelerde Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri kapsamında okullara sertifikalarının verildiğini aktaran Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, “Okulların tamamının disipline edilmesi ve tüm personelin bu projeye katılmasını kapsayan çalışma. Dolayısıyla Sağlık Müdürlüğü yetkililerimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte uzun süreli bir çalışma yürütülmektedir. Geçtiğimiz yıllardan bugüne kadar beyaz bayrak alan okul sayımız 816 idi. Bugünde 206 bayrak takdimimiz oldu. Toplamda bin 22 okulumuz bu sertifikasyona sahip oldu. Toplamda bin 700 okulumuz olduğunu hesap edersek, artık çok az sayıda bu standartlara ihtiyacının olduğu anlaşılıyor” dedi.

beyaz-bayrak-beyaz-gelecek-3.jpg

“BU ÇALIŞMALAR ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN”

Beslenme Dostu Projesine ve sertifikasyonuna çok önem verdiklerinin altını çizen Gürsoy, “Son günlerde çocuklarımızın obezite kavramları ile hazır gıdalarla beslenmesi sonucunda okullarımızın daha sağlıklı ve doğal beslenmeyi ön plana çıkararak sağlıklı bir hayat tarzı ortaya koymaları, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren öğretmemiz gerekiyor. Bakanlığımızın son kantin düzenlemelerinde bazı gıda maddelerine okul kantinlerinde satılma yasağı getirildi. Bunların hepsi çocuklarımızın sağlığı için alınan tedbirler. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren hangi gıdalarla beslenmeleri gerektiğini öğretebilirsek çocuklarımızda hayat boyu bu prensiplerine devam edecekler. Bütün bu çalışmaları okullarımız, çocuklarımızın geleceği için yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

beyaz-bayrak-beyaz-gelecek-4.jpg

341 OKUL SAĞLIKLI BESLENME SERTİFİKASINA SAHİP

Beslenme Dostu Okul Sertifikası’nın bugüne kadar 312 okula verildiğini söyleyen Gürsoy, “Bugün 29 okulumuza daha bu sertifikayı takdim ettik.  Toplamda 341 okulumuzun da Sağlıklı Beslenme Sertifikası takdim edildi. Bu sertifika, diğer okullarımızı eksiklikleri giderme ve bakanlıkların beslenme standartlarına çıkma konusunda teşvik ediyor. Projede birlikte çalıştığımız İl Sağlık Müdürlüğü, ne zaman ihtiyacımız olsa bize destek verdi. İnşallah bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde bu çalışmaları sürdüreceğiz. Ayrıca merkezde Sıfır Atık Projesi ile ilgili 10 okulumuzda pilot bir çalışma yapacağız” diyerek sözlerine son verdi.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT