1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Beyaz Saray, Air Force One'ın yenilenmesinden yana
Beyaz Saray, Air Force One'ın yenilenmesinden yana

Beyaz Saray, Air Force One'ın yenilenmesinden yana

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest,"Amerikan halkı gelecek başkanların Air Force One'da seyahat ederken eşsiz ve yenilenmiş imkanlarından faydalanmasını bekleyecektir." dedi.

A+A-

Beyaz SarayABD Başkanlığına seçilen Donald Trump'ın yeni siparişinin iptal edilmesini istediği, başkanlar için üretilen Air Force One uçağının yenilenmesi gerektiğini savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama ile Florida eyaletine seyir halindeyken Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump'ın Boeing ile varılan yeni başkanlık uçağının yapımıyla ilgili sözleşmenin iptaline dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Earnest, Trump'ın yeni siparişin maliyetiyle ilgili dile getirdiği rakamların gerçeği yansıtmadığına dikkati çekti.

Earnest, Trump'ın belirttiği istatistiklerin, Savunma Bakanlığı ile havacılık şirketi arasında yapılan finansal anlaşmayla örtüşmediğini aktardı.

Air Force One'ın yenilenmesinin gelecek başkanların yararına olacağını anlatan Earnest, "Amerikan halkı gelecek başkanların Air Force One'da seyahat ederken eşsiz ve yenilenmiş imkanlarından faydalanmasını bekleyecektir." dedi.

Earnest, 2023 yılına kadar yapımı tamamlanacak yeni uçağın güvenliğinin ulusal güvenlik uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda artırılacağı bilgisini vererek, "Bu uzun vadeli bir plan ancak gelecek başkanlar adına yapılmış olan bu planlamanın devam ettirilmesi gelecek yönetimin vereceği bir karar." ifadesini kullandı.

Trump, "Siparişi iptal edin" demişti

Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Amerikan havacılık şirketi Boeing'in gelecek başkanlar için ürettiği Air Force One 747'nin maliyetinin 4 milyar doları aştığını ifade ederek, bu durumu "Maliyeti kontrolden çıkmış." diye eleştirmişti. Trump, "Siparişi iptal edin" çağrısında bulunmuştu.

Bu paylaşımın ardından New York'ta yaşadığı Trump Tower'ın lobisinde gazetecilerle bir araya gelen Trump, "Boeing'in çok para kazanmasını isteriz ama o kadar çok değil." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı, Air Force One'ın yenilenmesi ihalesini Ocak 2016'da Boeing'in kazandığını duyurmuştu.

ABD başkanları, 1990'lı yılların başından bu yana uçuşlarında yüksek güvenlikli Air Force One'ı kullanıyor.

HABERE YORUM KAT