1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Beyaz Saray: Türkiye-İsrail mutabakatından memnuniyet duyuyoruz
Beyaz Saray: Türkiye-İsrail mutabakatından memnuniyet duyuyoruz

Beyaz Saray: Türkiye-İsrail mutabakatından memnuniyet duyuyoruz

ABD yönetiminin, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmadan memnuniyet duyduğu bildirildi.

A+A-

Beyaz Saray sözcülerinden Eric Schultz, günlük basın toplantısında Türkiye ileİsrail ilişkilerindeki yeni döneme dair soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Schultz, şöyle konuştu:

"ABD, bu önemli adımı ve bölgedeki iki önemli partnerinin ilişkilerini ilerletmesini memnuniyetle karşılıyor. Bunun Akdeniz’in doğusunda yeni iş birliği imkanları sunacağına inanıyoruz."

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bu konuda bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatan Schultz, "Bunun iki ülke ve dünya için hem ekonomi hem de güvenlik konularında yararları bulunan önemli bir dönüm noktası olduğuna inanıyoruz.” dedi.

"Bölgedeki istikrara katkı sağlayacak"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau da günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye ve İsrail arasındaki gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bu çok önemli bir adım ve bölgedeki istikrara katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT