1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bir günlüğüne asker oldular
Bir günlüğüne asker oldular

Bir günlüğüne asker oldular

Malatya'da bir grup engelli, "temsili askerlik" uygulamasıyla bir günlüğüne asker olmanın mutluluğunu yaşadı- 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu: - "Geçtiğimiz yıl Fırat Kalkanı Harekatı'nı yakın zamanda da Zeytin Dalı Ha

A+A-

MALATYA (AA) - Malatya'da 21 engelli vatandaş, bir günlüğüne temsili askerlik yaptı.

2. Ordu Komutanlığı'na bağlı Altay Kışlası'na aileleriyle birlikte gelen engelli vatandaşlara, askerler tarafından kamuflaj giydirilerek yemin töreni için prova yapıldı.

Törenin başlamasıyla üç gruba ayrılan temsili askerlere, bir süre komutanları eşliğinde temsili askerlik eğitimi verildi.

Daha sonra yemin töreninin yapılacağı alana geçen engelliler, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ellerini Türk bayrağı ve silahların üstüne koyarak yemin etti.

2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, konuşmasında, katılımlarından dolayı engelli vatandaşlara ve ailelerine teşekkür etti.

2. Ordu'nun, 1700 kilometrelik hudut sorumluluğu bulunduğunu belirten Kocaoğlu, "Terörle mücadele harekatını başarı ve kararlılıkla sürdürmekteyiz. Geçtiğimiz yıl Fırat Kalkanı Harekatı'nı yakın zamanda da Zeytin Dalı Harekatı'nı başarıyla tamamlayarak, görevimize devam etmekteyiz." diye konuştu.

Kocaoğlu, asker millet kavramının dünyada yegane örneğini teşkil eden Türk ulusu için vatani görevin, gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

- Atak helikopterden selamlama uçuşu

Konuşmaların ardından Kocaoğlu, 2. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tümgeneral Hançeri Sayat ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ertan Mumcu tarafından engelli bireylere, askeri künyeleri ve terhis belgeleri verildi.

Geçit törenine geçildiğinde, bir Atak helikopteri, tören alanında alçak uçuş gerçekleştirdi. Bir süre askıda kalan ve hem askerlerin hem de konukların üstünde selamlama uçuşu yapan helikopter büyük alkış aldı.

HABERE YORUM KAT