1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bir ölümle 7 hayat söndü!
Bir ölümle 7 hayat söndü!

Bir ölümle 7 hayat söndü!

Karatay Büyük Sinan Mahallesi’nde yaşayan 7 kişilik ailenin çöpler içerisindeki hayatı yürekleri burkuyor. Bir çocuğu öldükten sonra eline geçen her şeyi biriktirmeye başlayan Anne beş çocuğuyla birlikte bu çöp yığınlarının arasında yaşıyor.

A+A-

Karatay Büyük Sinan Mahallesi’nde yaşayan 7 kişilik ailenin çöpler içerisindeki evi görenleri dehşete düşürüyor. Evde bulunan kokudan dolayı eve girilmez hatta koku tüm sokağı kaplayacak kadar yayılırken zor durumdaki aile çocuklarıyla birlikte hayata tutunmaya çalışıyor. Bir çocuğu öldükten sonra eline geçen her şeyi biriktiren Anne beş çocuğuyla birlikte bu çöp evde yaşıyor. Çocukların geleceğinden endişe eden ve aileye yardım ettiklerini belirten komşular ise aileye devletin yardım elini uzatmasını bekliyor.

cop-ev-(1).jpg

Evin yaşanacak gibi olmadığını ifade eden komşular, “Evde anne, baba ve 3 kız 2 erkek olmak üzere 5 çocuk yaşıyor. Çocukların en büyüğü 16, diğerleri de 14,13,5 ve 2 yaşında. Çocuklardan 3 tanesi okula gidiyor ama okulda dışlandıklarından dolayı okula da gidemiyorlar. Ama bunlara bir el atılması gerekiyor. Mahalleli yardım ediyor fakat yeterli olmuyor. Daha önce başka evden bu eve getirdik. Önceki evde aynı bu şekildeydi. Eşyalarını ayarladık ama bu şekilde oluyor. Öncelikle annenin tedavi olması gerekiyor. Sonra da ev eşyalarını tamamlamak gerekiyor. Devlet yetkililerinden yardım bekliyoruz. Kendileri de gelip görebilirler” diye konuştular.

cop-ev-(2).jpg

“ANNE PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYOR”

Devletin bu çocukların sağlık durumlarıyla alakalı yardım etmesi gerektiğini ifade eden komşular, “Özellikle annenin psikolojik tedavi olması gerekiyor. Çöküntü içerisinde. 5 tane de çocuk yaşıyor. Bu çocuklarından temel ihtiyaçlarının yanında okul ihtiyaçları da var. Eşi de kadının temiz olmasını istiyormuş ama kadın içinde bulunduğu psikolojik durum 14 yıl önce 7,5 aylık çocuğunu kaybetmiş. Bu da onu etkilemiş. Tedavi olup evine ve çocuklarına sahip çıkması gerekiyor. Komşuları olarak elimizden geleni yapıyoruz ama mutfak masraflarını karşılayabiliyoruz. Bu da belli bir süre oluyor. Buzdolabı olmadığı için koruma yeri de yok.  Evde adım atacak yer yok. Tek göz odada yemek yapılıyor, yeniyor ve o odada da çöpleri görebilirsiniz. En azından çocukların sağlığı ve geleceği açısından gerekenler yapılmalıdır. Yardım derken sadece maddi anlamda değil manevi anlamda ailenin psikolojik destekle topluma kazandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

cop-ev-(3).jpg

ANNE; “SORUN YOK SADECE İKİ AY TEMİZLİK YAPAMADIM” 

Anne M.E. ise “Sağlık durumunun evde temizlik yapmak için uygun olmadığı için böyle oldu. 2 Aydır temizlik yapamıyorum. 14 yıl önce 7,5 aylık çocuğunu kaybettim. Bu da beni çok etkiledi. Rahatsızlığımdan dolayı ilaç kullanıyorum. Burada bulunan eşyaları satarak ve temizlik yaparak aileme katkıda bulunuyorum. Eşim ayakkabıcı ve sigortalı olarak çalışıyor. Belediyeye yardım için başvurduk. Odun kömür noktasında yardımcı olunuyor. Temizlik noktasında başvurmadım çünkü çocuklarımın alınmasından korktum” dedi.

cop-ev-(4).jpg

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT