1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Birliğe ihtiyacımız var”
“Birliğe ihtiyacımız var”

“Birliğe ihtiyacımız var”

Hz. Mevlana’nın 743.Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Konya’da 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında gerçekleştirilecek olan programlar ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Ramada Otel’de düzenlenen basın toplantısına Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, üniversite rektörleri ve davetliler katıldı. Törenler bu yıl "Birlik Vakti" temasıyla gerçekleştirilecek.

toplanti--(1).jpg

KONYA EN GÜZEL ŞEKİLDE TANITILACAK

Konya Valisi Yakup Canbolat, 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin hep birlikte gerçekleştirileceğini söyledi. Vali Canbolat, “Bu seneki etkinliğimizin ana temasını da Hz. Pir’de zirveye ulaşan Kur’an ve sünnet çizgisinde getirdiği mesajlarda hep bahsettiği Birlik Vakti temasını işliyoruz. İnsanların, Müslümanların birliğe ne kadar ihtiyacı olduğu aşikârdır. Her türlü gerekli hazırlıkları en ince ayrıntısıyla düzenlemeye çalıştık. Konya’ya yakışır Hz. Mevlana’yı en güzel şekilde anlatabilme ve tanıtabilme fırsatını bu Vuslat yıldönümünde kazanma şansımız olur. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışından misafirlerimiz gelecek. Onlara Konya’yı en güzel tanıtmayı arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ETKİNLİKLER KAPSAMINDA 105 PROGRAM GERÇEKLEŞECEK

Millet olarak bir ve beraber olma vurgusunun var olduğunu ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, bu vurgunun Mevlana’nın eserlerinde de geçtiğinin altını çizdi. Bu yılki Birlik Vakti temasının Hz. Mevlana’nın tevhit ehli biri olduğunu vurgulamakla birlikte ülkemizin son dönemde yaşadığı ve atlattığı bazı badirelerden dolayı millet olarak bir ve beraber olmamız vurgusunun da olduğun belirten Yarar, “Şebi Arus Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü programlarının Konya’ya ait kılınmasının bir adımı olarak bu yıl yeni belirlenen logo ve yazılım tarzı ile tesciline müracaatımız yapılmıştır. Sevgi ve birlik yürüyüşle başlayacak olan etkinliklerde 105 program gerçekleştirilecektir. 16 Sema töreni, 13 konferans, 10 mesnevi dersleri, 3 panel, 2 sempozyum, 2 ödül töreni, 9 tiyatro, 3 şiir dinletisi, 1 konser, 1 söyleşi 12 sergi ve İslam Dünyası Turizm Başkenti münasebetiyle 23 dalda el sanatları sergisi faaliyet gösterecektir.  Yine etkinlikler kapsamında yurt içi ve yurt dışı misafirlere yönelik bu ziyaretçilerin şehir içerisindeki gezilecek mekanlara daha rahat ulaşabilmelerini temin maksadıyla şehir merkezi başta olmak üzere 25 ayrı yerde mobil danışmanlık noktası oluşturulmuştur. Üniversitelerle iş birliği şeklinde geliştirilen bu projede 25 görevlinin Türkçe, Farsça ve İngilizce bantlarla ‘Bana sor’ ifadeleri yer alacak” şeklinde konuştu. Yarar ayrıca, Mevlana Müzesi’nin Kasım 2016 sonu itibariyle 2 milyon 99 bin 577 ziyaretçi ile Türkiye’de müzeler arasında ilk sıraya yerleştiğini söyledi.

toplanti--(2).jpg

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ KÜLTÜR ORGANİZASYONU

Vuslat Törenlerinin Türkiye’nin en önemli kültürel etkinliği olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “ Vuslat Törenleri bir manaya hizmet ediyor ve aynı zamanda kültür oluşturuyor. Her sene farklı bir eser ortaya konuluyor. Şehrimiz adına kıymetli bir organizasyon olan törenlerin farkında olmalıyız. Hz. Mevlana şehrimize, ülkemize ve İslama hizmet ediyor. Gelen ziyaretçilerin en güzel şekilde ağırlanması noktasında halka, esnafa görevler düşüyor. Bu yılki tema olan Birlik Vakti de ihtiyacımız olan bir duyguyu yansıtıyor” diye konuştu.

MEVLANA DÜŞÜNCESİ ETRAFINDA BİRLEŞİLİYOR

Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin Mevlana düşüncesi noktasında birleşiliyor olmasının güzel bir duygu olduğunu belirterek Birlik Vakti temasının isabetli bir karar olduğunu söyledi. NEÜ Rektörü Muzaffer Şeker de “Konya Aralık ayında farklı bir havaya bürünüyor. Mevlana’nın iyi anlaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında birliğimizin ve dirliğimizin devam ettiği bir hafta diliyoruz” dedi. KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade, şehirlerin bir kimliği olduğunu ve buna da Hz. Mevlana gibi isimlerin katkı sağladığını söyledi. Sade ayrıca Hz. Mevlana’dan gelen huzur ikliminin Aralık ayında daha da hissedildiğinin altını çizdi.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT