1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Bitlisli kadınlar Kösem Sultan'ın elbiselerini dikti
Bitlisli kadınlar Kösem Sultan'ın elbiselerini dikti

Bitlisli kadınlar Kösem Sultan'ın elbiselerini dikti

Bitlisli kadınlar ve genç kızlar, Muhteşem Yüzyıl dizisinde de canlandırılan Kösem Sultan'ın kostümlerinin benzerlerini ve bölgeye ait yöresel kıyafetleri podyumda sergileyecek.

A+A-

Bitlis Girişimci Kadın Derneğince açılan ve Kalkınma Bakanlığınca finanse edilen kurslara katılan kadınlar ve genç kızlar tarafından el emeği göz nuru ile hazırlanan Osmanlı sultanına ait elbiseler, düzenlenecek defile ile görücüye çıkacak.

Dernek bünyesinde açılan yöresel kıyafet ve gümüşçülük kurslarıyla sınırlı kalmayan kursiyerler, diktikleri Bitlis, Hakkari ve Van yörelerine ait elbiseleri de satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Dernek Başkanı Gül Gültekin, güçlü kadınların kıyafetlerini dikmeyi amaçlayan kursiyerlerin, öncü olarak da Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Kösem Sultan'ın elbiselerini örnek aldığını söyledi.

"Kösem Sultan'ı öncü olarak aldık"

Kursiyerlerin çalışmaları başarıyla gerçekleştirdiğini dile getiren Gültekin, şöyle konuştu:

"Temel amacımız güçlü kadın örneği sergilemek. Bir kadın hiç kimseye muhtaç olmadan ayakları üzerinde durabilir. Öncü olarak da aldığımız ve düşlediğimiz tip Kösem Sultan'dır. Onun devlet kadını ve güçlü oluşu hep bizleri cezbetmiştir. Hep bunu düşünerek onun kıyafetlerine çok büyük ağırlık verdik. Kösem'in yaşamını çok yakından izlemiştik. Kadınlarımızın her biri Kösem olmalıdır. Kösem Sultan örnek alınması gereken bir kişilik. Biz de sultanın giysilerini Bitlis'e taşıdık."

Gültekin, kursiyerlerin hazırladıkları kıyafetleri düzenleyecekleri defilede tanıtacaklarını kaydetti. 

HABERE YORUM KAT