1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Bize sunulan teklifin temel kavramı Cumhurbaşkanlığı'
'Bize sunulan teklifin temel kavramı Cumhurbaşkanlığı'

'Bize sunulan teklifin temel kavramı Cumhurbaşkanlığı'

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Parsak, AK Parti'nin partisine ilettiği Anayasa değişikliği teklifi taslağına ilişkin "Bize sunulan teklifin temel kavramı Cumhurbaşkanlığı. Dolayısıyla teklif bir başkanlık çerçevesiyle gelmedi." dedi.

A+A-

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, AK Parti'nin partisine ilettiği Anayasa değişikliği teklifi taslağına ilişkin, "Bize sunulan teklifin temel kavramı Cumhurbaşkanlığı. Dolayısıyla teklif bir başkanlık çerçevesiyle gelmedi. Cumhurbaşkanlığı kavramı üzerine bina edilmiş bir teklif taslağı var." dedi.

Parsak, AK Parti'nin MHP'ye sunduğu anayasa değişiklik teklifi taslağıyla ilgili olarak TBMM'de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Teklifi etap etap değerlendireceklerini vurgulayan ve anayasa yapım süreçlerini "hassas süreçler" olarak değerlendiren Parsak, teklifte Türk milletinin menfaatlerini, Türkiye'nin bekasına yönelik olarak hassasiyetleri ve MHP'nin siyasetine hakim olan yaklaşımları da göz önünde tutarak Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye bir rapor sunacaklarını bildirdi. Parsak, Anayasanın ilk dört maddesindeki hassasiyetlerini koruduklarının altını çizdi.

"15 Temmuz itibarıyla kim ne derse desin bir paradigma değişikliği ile karşı karşıyayız." diyen Parsak, partisinin de bu süreçte bir inisiyatif almak zorunda olduğunu ifade etti.

Parsak, "Elbette bize gelen metni olduğu gibi benimseyeceğiz veya sadece onlar üzerinden eleştiriler getireceğiz gibi bir kayıt yok." dedi. 

Mehmet Parsak, "Çalışmamızı bitirip öncelikle Sayın Genel Başkanımıza arz edeceğiz. Partimizin yetkili ortamlarında da bu çalışmalar elbette değerlendirilecek. Sonrasında bir metin olarak muhatabına iletilebilir, liderler yeniden bir araya gelip bunları değerlendirebilir ya da doğrudan doğruya komisyona ilişkin isimler tespit edilir. Biz bildirmiş olduk bugün Genel Başkanımızın açıklamasıyla. Adalet ve Kalkınma Partisi de bildirir." görüşünü dile getirdi.

CHP'nin de masada olması gerektiğini dile getiren Parsak, Türk siyasetinin en köklü iki partisinden biri olarak, Mecliste nasıl bir tutum sergilerlerse meydanlara çıkmak zorunda kaldıklarında da aynı tutumu göstereceklerini anlattı.

HABERE YORUM KAT