1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM'den ABD'ye silah kontrolü çağrısı
BM'den ABD'ye silah kontrolü çağrısı

BM'den ABD'ye silah kontrolü çağrısı

BM, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ABD'ye silah kontrolüne ilişkin güçlü önlemler alması çağrısında bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ABD'ye silah kontrolüne ilişkin güçlü önlemler alması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'yi silah kontrolü konusunda yeterli önlem almamakla eleştirerek, "Önlenebilir saldırı yetersiz silah kontrolünün doğrudan sonucudur." dedi.

ABD'de uyuşturucu kullanan, ruhsal bozukluğu bulunan ya da aile içi şiddet gibi suç geçmişi olan kişilerin bile ateşli silahlar ve suikast silahları alabildiğine ve silahların toplumu daha güvenli hale getirdiğini savunan "sorumsuz propagandaya" dikkati çeken Zeyd, ABD'li yetkililere vatandadaşlarını korumak için silah kontrolü önlemleri alması çağrısı yaptı.

HABERE YORUM KAT