1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Böke: 'Büyüme sürdürülebilir değil'
Böke: 'Büyüme sürdürülebilir değil'

Böke: 'Büyüme sürdürülebilir değil'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke, "GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğu görünüyor" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğu görünüyor. Buna karşılık net ihracat ve yatırımlar büyümeye katkı yapmadığı gibi gerileyerek büyümeyi azaltıcı bir rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

Böke, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi. Verilere göre, reel GSYH'nin birinci çeyrekte yüzde 4,8 artarak 31 milyar 679 milyon liraya ulaştığına işaret eden Böke, GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında ise özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğunu savundu.

'Büyüme sürdürülebilir değil'

Buna karşılık net ihracat ve yatırımların gerileyerek, büyümeyi azaltıcı bir rol oynadığını iddia eden Böke, "Bu yapıyla büyümenin sürdürülebilir olmadığını bilen kamunun ise günü kurtarmak adına popülist politikalara ağırlık vererek harcamalarını yüzde 10,9 artırdığını görüyoruz. Büyümenin bu niteliksiz yapısı sürdürülemez olduğunun bir göstergesi. Bu büyümenin bir yarını yok." değerlendirmesinde bulundu.

GSYH'nin üretime göre kompozisyonuna bakıldığında da imalat sanayinin yüzde 5,9 büyüdüğünü buna karşılık inşaattaki büyümenin ise yüzde 6,6'da kaldığını vurgulayan Böke, bu durumun iktidarın önceliğinin sanayi değil inşaat olduğunu gösterdiğini öne sürdü.

Güncel verilerin de ileriye dönük olumsuz sinyaller barındırdığını iddia eden Böke, iktidarın 2023 hedeflerinin tutmayacağının da artık kesinleştiğini savundu.

HABERE YORUM KAT